İcra takibinin iptali ve taliki
Annulment and postponing of the executive proceeding
- Tez No: 187930
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İcra takibin iptal ve taliki başlığını taşıyan bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır.lâmsız icra takibine özgü takibin iptal ve taliki, genel eserler içerisinde incelenmiş,uygulamada da benzer kurumlarla karıştırılmış bir konudur. Bu çalışmada takibin iptali vetaliki öğreti ve yargı kararları dikkate alınarak değerlendirilmiştir.Birinci bölümde, takibin iptal ve talikine ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde,icra takibi, iptal ve talik kavramları üzerinde durulmuş, cebri icra hukukundaki menfaatlerdengesi dikkate alınarak kurumun amacı, düzenleniş şekli ve uygulama alanı belirlenmiştir.Bu bölüm, takibin iptal ve talikinin hukuki niteliği değerlendirilerek sona erdirilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde takibin iptal ve taliki sebepleri ele alınmıştır. Öncelikle,takibin iptali sebepleri olan itfa ve zamanaşımı incelenmiş, daha sonra takibin taliki sebebiolan süre verme hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, takibin iptal ve taliki usûlü değerlendirilmiştir. Bu bölümde takibiniptali ve taliki talebi, görevli ve yetkili mahkeme, yargılama usûlü, ispat ve deliller ile icramahkemesi kararı ve sonuçları incelenmiştir. Karar aleyhine gidilebilecek kanun yollarına,yürürlüğe girecek ve mevcut kanun yolu sistemine göre ikili bir ayrım yapılarak değinilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise, takibin iptal ve taliki icranın geri bırakılması, kanuni ertelemehalleri ve menfû tespit davası ile karşılaştırılmıştır. Takibin iptal talikinin, ilâmlı icraya özgüicranın geri bırakılması kurumunun bir yansıması olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled ?annulment and postponıng of the executıve proceeding?, iscomposed of four sections. The annulment and postponing of proceeding peculiar toexecutive proceeding carried out without a writ is subject, which is studied in general worksand mistaken for similar institutions in application . In this study, annulment and postponingof proceeding is evaluated wiht regard to doctrines and court decisions.In the first section, general information about annulment and postponing of proceedingis provided. The consepts ?executive proceeding annulment? and ?postponing? are focusedon, the objective of the institution, its way of arrangement and application scope aredetermined taking the balance of benefits in the compulsory performance law intoconsideration. This section is concluded by assesing the legal quality of annulment andpostponing of executive proceeding.In the second section of the study, the causes of annulment and postponing ofproceeding are examined. First, redemption and prescription which are reasons for theannulment of proseeding are analyzed and then information on extending time which is thereason for postponing of proceeding is given.In the third section, the procedure of annulment and postponing of executiveproceeding is reviewed. The demand for annulment and postponing, the authorize court incharge, judgement procedure, proof and evidence, the decisions and results of the courtexecution are evaluated here. The legal ways which can appose to the decision taken arementioned according to both the available law system and the law system which will comeinto force.As for the last section of the study, the annulment and postponing of executiveproceeding is compared with drawal of execution, legal postponment conditions and negativedeclatory action. It is concluded that the annulment and postponing of the proceeding is areflection of the withdrawal of execution.