Üç boyutlu bilgisayar oyunları görsel tasarımı
Visual design in three dimentional computer games
- Tez No: 187932
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
yun, gerçek yaşamdan kendine özgü niteliği ile farklılaşan her tür eylem vedüşünce olarak tanımlanmaktadır. Gelişmiş canlılar oyuna hem psikolojik hem de fizikselnedenlerden ihtiyaç duymaktadırlar. Birçok canlı, oyunu bir tür eğitim aracı olarakkullanmakta, soyunu devam ettirecek olan yavruların yaşamda kalma olasılıklarını bu yollaarttırmaktadır. Bunun yanı sıra sosyalleşme ve kendini kanıtlama gibi bazı psikolojikgereksinimlerin karşılanmasında oyun büyük önem taşımaktadır.Oyun, teknolojinin gelişmesi ile yeni kimlikler ve işlevler edinmeye başlamıştır.Tarih boyunca simgeler ile ifade edilen oyun evrenleri elektronik ve sayısal teknolojilerinilerlemeleri sayesinde bilgisayarla tanışmıştır. Bilgisayar ve çoklu ortamın görsel-işitselanlatım gücü ve sayısal hesaplama yetisi, tasarımcılara oyunun gerçeklikten farklı olanevrenini simgesel olarak yeniden üretme ve sunma imkanı sağlamıştır. Tasarlanan ilkbilgisayar oyunlarında, belirlenen oyun kurallarının makine tarafından denetlenmesi vesonuçların oyuncuya en verimli şekilde iletilmesi hedeflenmiştir. Gelişen teknolojikullanıcı ve makine arasındaki etkileşimin yanında bilgisayarın sunabileceği gerçekçilikseviyesini de arttırmış, oyunu gerçek yaşama yaklaştırarak oyuncuyu kendisine bağımlıhale getirmiştir.Bugün dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan bilgisayar oyunlarıkullanıcılara birçok farklı deneyimi yaşatabilmektedir. Oyunların kullanıcı tarafındanseçilmesini oyundaki teknik özelliklerin yanında tasarlanan görsel öğelerin estetik değerleribelirlemektedir. Bilgisayar oyunlarının görsel kimliklerinin oluşturulması sırasındakullanılan yöntemler, yaklaşımlar ve karşılaşılan sorunlar bu tezin özünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Game is defined as any kind of action or thought differentiated from real life by itsspecific nature. Living things need games for psychological and physical reasons. Animalsand people use games as an educational tool in order to increase the possibility of survivalof their children. At the same time some psychological needs like socialization and self-realization are satisfied by the games.As technology develops, games tend to accomplish new functions and display newidentities. By the development of digital and electronical technologies, game universe,which had been defined by symbols from the beginning, met with computers. Audio, visualand digital calculation potential of computers allowed designers to reproduce and representnew game universes. In early computer games, machine is set to control the defined gamerules, and display results to the user efficiently. Developing technology, however, increasedthe interaction between human and machine and the level of reproduced reality. By thisway human became addicted to the computer games.In present time, being one of the biggest industries of the world, computer games,present a lot of differentiated experience. Not only the technical improvements effect thechoice of the user, but also the esthetic value of visual elements are vital. The main focus ofthis thesis is methods, approaches and problems of creating, designing and producing avisual identity for a computer game.