Limited şirketinin sona erme sebepleri
Dissolutions reasons if limited company
- Tez No: 187933
- Danışmanlar: PROF. DR. AKAR ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Limited şirketler, diğer ticaret şirketleri gibi, ticaret siciline tescil ile tüzel kişilikkazanırlar. Tescil ile hukukû kişilik kazanmanın sonuçlarından biri de, bu andan itibaren,şirketin, yalnızca Türk Ticaret Kanunu'nda yazılı olan sebeplerle sona ermesidir.Türk Ticaret Kanunu'nda, her şirket türü için geçerli olan sona erme sebepleri ayrı ayrıdüzenlenmiştir. Bu durum, ticaret şirketlerinin, birbirinden faklı hukukû niteliğe sahipolmasından kaynaklanmaktadır. Şahıs şirketlerine ve sermaye şirketlerine ait özelliklertaşıyan, karma nitelikteki limited şirketlerin sona erme sebepleri ise, beş bent hâlinde,Kanun'un 549. maddesinde sayılmıştır.Maddeye göre, şirket sözleşmesinde yazılı sebepler, ortaklar genel kurulu kararı,şirketin iflâsına karar verilmesi, haklı sebeplerle mahkeme kararıyla fesih ve Türk TicaretKanunu'nda yer alan sair hâller şirketin sona ermesine neden olmaktadır. Buna karşın,ortaklardan birinin ölümü, hacir altına alınması ve feshi ihbar limited şirketler için sona ermesebebi sayılmamaktadır. Ancak, esas sözleşmeye hüküm konulmasıyla, bu sebeplerle veyaortakların belirleyeceği diğer sebeplerle şirketin son bulması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Limited companies become legal entities with registration, as the other commercialcompanies. As a result of this procedure, the company can only dissoluve, just because ofthe reasons that determined in Turkish Commercial Act.In Turkish Commercial Act, dissolving reasons are determined distinctly for everykind of companies, because all commercial companies have different legal quality. Dissolvingreasons, in the art 549 Commercial Act as a five paragraph for limited companies, which mayhave some characteristics of personal companies and capital companies.Dissolving reasons of limited companies: Reasons which are; reasons written in thearticle of partnership, decision of general board, bankruptcy, dissolutions with court decisionsof justified reasons and other reasons in The Act. The death of one of the partners, interdictionof one of the partners or notice of cancellation are not accepted as dissolving reasons. Butthere can be an provision in the article of partnership about this issue. These reasons acceptedin the contract may also be dissolving reasons for limited companies.