Sosyal bilgiler dersinde beyin temelli öğrenmenin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of brain-based learning to success and retention in social studies
- Tez No: 187937
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıfta Sosyal Bilgiler dersinde beyintemelli öğrenmenin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisini belirlemektir. Denememodellerinden ?öntest-sontest kontrol gruplu model?e göre desenlenen araştırma, 2004-2005 öğretim yılı güz döneminde Eskişehir Şehit Ali Gaffar Okkan lköğretim okulundadeney ve kontrol grubu olarak belirlenen 7-A ve 7-B sınıflarında gerçekleştirilmiştir.Araştırmada veri toplamak amacıyla öğrencilerin denkleştirilmesindekullanılmak üzere bir anket formu, öğrencilerin akademik başarılarını ve öğrenilenlerinkalıcılık düzeyini ölçecek bir başarı testi, Sosyal Bilgiler dersinin beyin temelliöğrenmeye göre işlenebilmesi için ders planları, ders notları, sınıf içi etkinlikler içinöğretim materyalleri, ayrıca öğrencilerin beyin temelli öğrenmeye ilişkin görüşlerinialmaya yönelik bir anket formu geliştirilmiştir.Araştırmayla ilgili tüm istatistiksel çözümlemelerde SPSS paket programındanyararlanılmıştır. Grupların ortalama puanları ile puan dağılımlarının standart sapmalarıhesaplanmıştır. Grup içi ve gruplararası karşılaştırmalarda t testinden yararlanılmış veanlamlılık düzeyi olarak .05 güven düzeyi benimsenmiştir.Yapılan veri çözümlemelerinden sonra şu sonuçlara ulaşılmıştır:1. Sosyal Bilgiler dersinde beyin temelli öğrenme yaklaşımı uygulanan deneygrubu ile, geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun akademikbaşarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır.2. Sosyal Bilgiler dersinde, beyin temelli öğrenme yaklaşımı uygulanan deneygrubu ile, geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu arasındaöğrenmenin kalıcılık düzeyi bakımından deney grubu lehine anlamlı bir farkvardır.3. Öğrencilerin beyin temelli öğrenmeye ilişkin görüşleri olumlu yöndedir.Öğrenciler beyin temelli öğrenmenin öğrenmeyi ezbercilikten uzaklaştırdığını;kalıcı ve zevkli öğrenme sağladığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate whether `Brain-Based Learning? has aneffect on academic success and retention. The study was conducted in Şehit Ali GaffarOkkan Elementary School, Eskişehir. The participants of the study were 7th gradestudents in Şehit Ali Gaffar Okkan Elementary School. The data was collected in fallterm in 2004-2005 academic year. Fall semester, with 7th grade students. Participantswere divided into two groups-one as the control group while the other as theexperimental group.In the present study, the following data collection instruments were used; aquestionnaire for biographical information, pre and post- tests that were used to measurethe learners? academic success and retention level, lesson- plans, various teachingmaterials for classroom activities, a questionnaire to gather the learners? perspectives onBrain Based Learning.The data obtained was analysed by a computer programme SPSS. The arithmeticmeans and standard deviations were calculated for each group. The data was subjectedto t-tests for inter- and between- group comparisons. The significance level was .05.The following results were obtained in the present study:1. There was a significant difference between the success of control group andexperimental group, experimental group being more successful than thecontrol group.2. There was a significant difference in how much information is retainedbetween the control group and the experimental group.3. The learners seemed to have positive perspectives on Brain- Based Learning.They seemed to think that Brain- Based Learning provides memorable andenjoyable learning experiences without a need for memorizing content.