Kâğıt katkılı seramik bünyelerin araştırılması ve seramik uygulamaları
The analyze of the paper mixed ceramic bodies and ceramic applications
  1. Tez No: 296159
  2. Yazar: PINAR AÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUKET ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Seramik Mühendisliği, Art History, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
''Kâğıt katkılı seramik bünyelerin araştırılması ve seramik uygulamaları'' başlığı altındaki bu tezde, çamur içerisine karıştırılan katkı maddeleriyle elde edilen, kâğıt katkılı seramik çamuru incelenmiştir. Yapılan uygulamalar eşliğinde malzemenin kullanılabilirliği ve geleneksel seramik çamurlarına göre sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar tespit edilmiştir.Seramiğin gelişim süreci incelendiğinde, tarih boyunca kil malzemeye, bitki lifi, kumaş parçaları, saman, ot gibi birçok organik malzeme ilave edilmiş böylelikle şekillendirilmesi zor olan tüm tasarımlar kolaylıkla üç boyutlu hale getirilmiş ve çamurun mukavemeti arttırılmaya çalışılmıştır. Sanatçılar şekillendirme sırasında kullandıkları malzemeyle karşılaştıkları sorunlara farklı çözümler aramışlardır. Günümüzde geleneksel seramik çamurlarına karıştırılan kâğıt ile oluşturulan, kâğıt katkılı seramik çamuru, kilin sahip olduğu plastik özelliği bozmadan kile ekstra olumlu özellikler kazandırmış ve kilin mukavemetini arttırmıştır.Kâğıt katkılı seramik çamurlarında, kile karıştırılan kâğıt, selüloz lifleri ile çamuru bir ağ gibi sarar. Seramik çamurunu çevreleyen selüloz lifleri çamurun mukavemetini artırıp, çatlama, esneme, yamulma, bükülme gibi deformasyonların minimum düzeyde olmasını sağlar. Kâğıt katkılı seramik bünyelerde yaş ya da kuru halde, bir yerden başka bir yere taşınmaları durumunda çatlama görülmez. İçi dolu olarak şekillendirilen heykel çalışmalarında selüloz liflerinin etkisinden dolayı pişirim sırasında patlama görülmez. Her durumda bünyelerin birbirine eklenebilmesini sağlamakta ve kâğıt katkılı olmayan bünyelerin bile tamir ve onarımında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sıra dışı incelikteki bünyelerin oluşturulmasında, büyük duvar panolarının oluşturulmasında, iç mekânlarda ince ve ışık geçirebilme özelliğine sahip aydınlatma elemanlarının yapılmasında kâğıt katkılı seramik çamuru normal çamura göre birçok avantaj sağlamaktadır.Tez kapsamı içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulan uygulamalar, şekillendirilen forma uygun yüzde oranlarıyla kâğıt lapası ve seramik çamurunun karıştırılması sonucu meydana getirilmiştir. Geleneksel seramik çamurları ile yapılması güç olan formlar rahatlıkla uygulanmıştır. Kâğıt katkılı seramik çamuru bir kâğıt kadar ince kullanılabilmiş, ancak kâğıtla yapılabilecek kadar ince olan formlar bile bu çamurla kolaylıkla uygulanabilmiştir. Şekillendirme sırasında çamurda yırtılma, kopma ve çatlama gibi olumsuzluklar gözlenmemiştir. Pişirim sonrası çamur içerisindeki kâğıtların yanması sonucu bünyenin olduğundan daha fazla hafiflediği görülmüştür. Kâğıt katkılı seramik çamuru kullanılarak çamur miktarından maksimum ölçüde tasarruf elde edilmiştir.Kâğıt katkılı seramik çamuru, sanatçıların özgün tasarımlarını sorunsuz bir şekilde oluşturmalarına olanak sağlayan bir malzeme olma özelliği ile günümüz seramik sanatçıları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis which is under the title of ?the analyze of the paper mixed ceramic bodies and ceramic applications?, ceramic mud mixed paper is analyzed. With the performed applications, the availability of the material and its advantages and disadvantages over the traditional ceramic mud is analyzed.When the development process of the ceramic is analyzed, throughout history, a lot of organic material such as plant fiber, fabric pieces, straw and grass have been added to the material of clay, thus all designs difficult to be formed have been easily made three-dimensional and the strength of the mud is tried to be increased. The artists have looked for different solutions against the problems that they are faced with because of the material which they use during shaping. Paper mixed ceramic mud which is consisted of the paper mixed with traditional ceramic mud in our day has brought extra positive features to the clay and has increased the strength of the clay.In the paper mixed ceramic mud, the paper, which is mixed with the clay, reticulates the mud with the cellulose fibers. The cellulose fibers surrounding the ceramic mud increases the strength of the mud and so it minimizes the deformations such as cracking, flexion, distortion and bending. In the paper mixed ceramic bodies, no cracking has been observed while they are transferring from somewhere to another place in the case that they are wet or dry. No cracking has been observed while firing because of the effects of cellulose fibers, in the sculpture works, that are studied while their insides are filled. In all cases it makes the bodies addable to each other and they can be easily used even while repairing and restoration of the paper unmixed bodies. Paper mixed ceramic mud has the edge on normal mud about making extraordinary thin bodies, making large wall panels, making lighting elements which are thin and have the feature of light-transmitting indoors.The performed applications following the searches within the scope of the thesis have been brought about as a result of mixing the paper mush with ceramic mud with the percentages that are accordant with the shaped form. The forms, whose shaping is difficult with the traditional ceramic mud, are easily applied. Paper mixed ceramic mud could be used thin like a paper, even the thin forms that can be made only paper have been easily applied with this mud. While shaping any negativeness like tearing, breakage and cracking hasn?t been observed. It has been observed that the body lightens much more as a result of the burning of the papers in mud after the firing. By using paper mixed ceramic mud, the mud quantity is economized maximum.Paper mixed ceramic mud is preferred frequently by today?s artists since it is a material that enables artists to create their unique designs without any problem.