Sanat eğitiminde alternatif yöntemler (9-12 yaş grubunda Mozart Etkisi yönteminin uygulaması ve incelemesi)
The alternative methods in art education (The research and aplication of Motzart effect on the ages of 9-12)
  1. Tez No: 187938
  2. Yazar: SİBEL TİMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sanat eğitiminin genel eğitim içerisinde yöntemsel birtakım farklılıklara ihtiyaçduyduğu gerçeğinden yola çıkılarak yapılan bu araştırma, sanat eğitimi dersleri öğretimyöntemleri ve bunlara eklenebilecek alternatif yöntemleri ortaya koyma amacıylagerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda belirlenen problemi irdeleyen alt amaçlarbelirlenmiştir. Bunlar: mevcut sanat eğitimi yöntemlerinin hangileri olduğu, alternatifhangi yöntemlerin oluşturulabileceği, ?Mozart etkisi? yönteminin resim derslerindenasıl uygulanabileceği, Mozart' ın öğrenci çalışmalarına yaratıcılık, özgür ifade, elbecerisi yönünden faydası olup olmadığı, dersler sırasında olumlu ya da olumsuzetkilenen öğrenci oranının ne olduğunu kapsamaktadır.Araştırma verilerinin elde edilmesinde, uygulamalı deney yöntemi kullanılmıştır.Dersler sırasında öğrenci grubunun bir kısmına sürekli olarak Mozart dinletilerekçalışma yaptırılmış, diğer gruplara müzik dinletilmeden çalışma yaptırılmıştır.Öğrencilere ait bu çalışmalar, araştırmanın sonunda geri dönütleriyle birlikte verilmiştir.Araştırmanın son bölümünde uygulamalara yönelik önerilerde, bu sonuçlarsunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study drawn from the fact that art education needs different methodologies ineducation area focuses on art education teaching methods to introduce alternativemethods. Objectives are determined to examine the problems stated in this study. Theseinclude exisiting art education methods, the alternative methods, the aplication ofMotzart effect in art classes, the benefits of Motzart effect method for creativity,freedom of speech, manual skill.For data collection, applied experiment method is used. One group listeden toMotzart in their class work and the other group did not listen to any music. The studentsreceived their work with feedback. In the last phase of the study, the results arepresented as the suggestions in aplications.