Bireysel Emeklilik Sistemi ve belirleyicileri: OECD ülkeleri üzerinden belirleyicilerin analizi
Private Pension System and its determinants: Analysis of determinants in OECD countries
  1. Tez No: 732590
  2. Yazar: ÖZGÜR UTKU MACUNLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tasarruflar, bireylerin bugün yapacakları tüketimlerini erteleyip hayatlarının ilerleyen evrelerinde, özellikle emeklilik dönemlerinde elde ettikleri gelirlerinde meydana gelecek olumsuz dalgalanmalara karşı kendilerini güvence altına almak için yaptıkları birikimler şeklinde tanımlanabilir. Bireylerin gerçekleştirdiği bu tasarrufların ülke içerisindeki sermaye piyasası araçlarına yönlendirilmesi sayesinde yurt içi tasarruflarda da bir artış sağlanacaktır. Bir ülkenin yurt içi tasarruf oranının yüksek olması, yatırımların ve dolayısıyla büyümenin istikrarlı finanse edilmesini sağlayacaktır. Yurt içi tasarruf oranının düşük olması ise dış finansmana bağımlılığı artırmakla kalmayıp, dış cari işlemler açığının da yükselmesine neden olacak ve büyümenin sürdürülebilirliğini tehlikeye atacaktır. Yurt içi tasarrufları etkileyen ana faktörlerin başında hanehalkı tasarrufları gelmektedir. Hanehalkı tasarruflarının artırılması ve bu sayede bireylerin yaptıkları tasarruflarının sistemde daha uzun süre kalmasını sağlamak için Bireysel Emeklilik Sistemi'nde çeşitli teşvikleri içeren birtakım değişiklikler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı bireysel emeklilik fon büyüklüklerinin belirleyicilerinin hem mikro ekonomik hem de makro ekonomik açıdan panel veri analizi kullanılarak değerlendirilmesini sağlamaktır. Çalışma için Türkiye dahil 38 OECD ülkesinin elde edilen 2010-2020 yılları arasındaki 11 yıllık verilerden yararlanılmıştır. Hem statik hem de dinamik panel veri analizi kullanılarak iki ayrı model kurularak gerçekleştirilen analizler doğrultusunda yurt içi tasarruflar ile bireysel emeklilik fon büyüklükleri arasında ters yönlü bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Savings can be defined as the accumulations that individuals make in order to insure themselves against future income negativities at more advanced ages, especially during their retirements, by postponing their current consumptions. Directing those savings made by individuals towards the domestic capital market instruments will also increase domestic savings. For a country, high rate of domestic savings is required to finance investments, and achieve sustainable growth. Low rate of domestic savings will increase not only dependency on external financing but also foreign current accounts deficit and thus will jeopardize sustainable growth. Household savings are one of the main factors affecting domestic savings. Some changes have been made in the Private Pension System in order to increase household savings and keep their savings in the system for a longer period. The aim of this study is to evaluate the determinants of private pension fund sizes from both microeconomic and macroeconomic perspectives using panel data analysis. For the study, 11 years of data between the years 2010-2020 obtained from 38 OECD countries, including Turkey, were used. In line with the analyzes carried out by establishing two separate models using both static and dynamic panel data analysis, it has been concluded that there is an inverse relationship between domestic savings and private pension fund sizes.