Türkiye ve Almanya'da kamu görevlilerinin çalışma koşullarının belirlenmesinde sendikaların rolleri
The role of trade union in the setting of working condition of public servants in Turkey and Germany
  1. Tez No: 187940
  2. Yazar: SERKAN HORUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY GÖKÇEK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kamu görevlileri hemen hemen bütün ülkelerde uzun yıllar imtiyazlı bir azınlığı temsiletmişlerdir. Ancak bu durum, 19. yy.'ın sonlarına doğru klasik devlet anlayışı yerine sosyaldevlet anlayışının kabulüne kadar sürmüştür. Sosyal devlet anlayışının dünya genelinde kabulgörmesi ve zaman içerisinde devlet organizasyonunun yapı değiştirmesiyle birlikte, toplumundevletten beklentilerinin artmasının doğal bir sonucu olarak kamu sektörü büyümüş ve kamugörevlilerinin sayısında hızlı bir artış görülmüştür. Bu nedenle, çalışan gruplar içerisindeitibar ve sosyal prestijin sembolü olarak gösterilen kamu görevlileri, kapitalizmin gelişmesineparalel olarak maddi olanaklarını kaybetmiş ve toplumun seçkin kesimleri dışında, diğervatandaşlarında kamu görevlisi olabilmeleriyle birlikte eski itibar ve prestijlerini büyükoranda yitirmişlerdir. Böylece çalışan kesimler arasında imtiyazsız bir çoğunluğa dönüşenkamu görevlileri, devlete karşı ortak çıkarlarını savunmak üzere örgütlenmeye başlamışlarancak uzunca bir dönem, karşıt tepkiler nedeniyle mücadele etmek zorunda kalmışlardır.Günümüzde ise kamu görevlilerinin örgütlenmeleri tartışma konusu olmaktan çıkmış, kamugörevlilerine grev, toplu sözleşme gibi hakların ne ölçüde verileceği tartışılmaya başlanmıştır.Tüm bu gelişmeler sonucunda tek yanlı bir sistemle belirlenen kamu görevlilerininçalışma koşulları, iki taraflılığı esas alan danışma, görüşme ve toplu sözleşme sistemleriylebelirlenmeye başlanmıştır. Bu araştırmada, Türkiye ve Almanya'da örgütlenme süreçleriöğretideki görüşler ve hukuki boyutuyla incelenen sendikaların, kamu görevlilerinin çalışmakoşullarının belirlenmesindeki rolleri karşılaştırılmalı olarak eleştirel bir yaklaşımla ortayakoyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Almost in all countries during many years the civil servants have represented privilegedminority. But, this situation continued only until the end of XIX century, when the concept ofclassic state was replaced by the concept of social state. The acceptance of social stateconcept worldwide and change of the structure of state organization has simultaneouslyincreased expectations of the people from states, which in its turn has caused to rapid increasein the number of civil servants. Therefore, the civil servants that once were thought as asymbol of social consideration and prestige among the working classes, have lost theirmaterial opportunities in parallel with development of capitalism. As the other people fromunprivileged sections of the society began to take civil servants? positions, they began to losetheir social consideration and prestige considerably too. Thus, civil servants that became as anunprivileged majority of working classes, has begun to be organized to defense their mutualinterests against the states, but for a long time were forced to struggle with the oppositereactions. Nowadays the organization of civil servants isn?t a subject of any discussions, butquestions have already appeared concerning the allocation of the rights of collectiveagreement and strike.In the result of all these developments the working conditions of civil servants thatwere determined by unilateral system, began to be defined by collective agreement,negotiations and bilateral consultation systems. In this study the organization procedures oftrade unions in Turkey and Germany has been analyzed in accordance with the opinions in thedoctrine and legal aspects, beside this, the role of trade unions in the definition of civilservants? working conditions has been studied by a comparative and critical approach.