Ana üretim planlamasına karar destek sistemlerinin kullanılması ve stoksuz üretim yapılan bir işletmede uygulama
The usage of decision support systems in aggregate production planning and and application in a company that has production with no inventory
  1. Tez No: 187941
  2. Yazar: ÖZLEM HASGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ana Üretim Planlaması, orta dönem planlama kararlarının alınmasında işgücü seviyesive dolayısıyla işe alım ve işten çıkarma miktarının, stok seviyesinin, normal mesai üretim,fazla mesai üretim miktarının ve taşeron gereksiniminin bir bütün olarak ele alınıpdengelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada Ana Üretim Planlaması problemlerini çözmekiçin karar alma sürecinde yöneticiye etkileşimli bilgi desteği sunması amacıyla bir KararDestek Sistemi geliştirilmiştir. Karar Destek Sistemleri yarı yapısal ve yapısal olmayankararların alınmasında etkililiği sağlayarak yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın anaamacı Ana Üretim Planını geliştirirken iyi bir kullanıcı arayüzüne ve en iyileme yeteneğinesahip pratik ve kullanışlı bir araç sağlamaktır.Çalışmada öncelikle, çalışmanın amacı ve faaliyet alanı belirlenmiştir. Aynı zamanda,Karar Destek Sistemi ve Ana Üretim Planı hakkında bilgiler incelenmiş ve model kurma,analitik modelleme, veritabanı yönetimi ve kullanıcı arayüzü araçlarına sahip olan MS Excelortamında bir Karar Destek Sistemi geliştirilmiştir. Karar Destek Sisteminin geliştirilmesindekullanıcıya planlamada farklı seçenekleri değerlendirebilmesi için tablolama yöntemleri vedoğrusal programlama ile çözümler sağlanmıştır.Çalışmanın sonunda sistemin geliştirilmesi için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of Aggregate Production Planning is to evaluate and balance the workforce size/level and consequently the recruitment and firing quantity, inventory stock level,regular time production quantity, overtime production quantity and subcontract requirementas a whole in the process of taking mid-term planning decisions. The study was performed adecision support systems that provide interactive information support to manager during thedecision-making process for solving aggregate production planning. The purpose of DecisionSupport Systems is assist to manager to improve the effectiveness of decision making aboutsemi-structured and unstructured problems. The main purpose of this study to get a practicaland useful tool with good user interface and optimization capability for developing anAggregate Production Planning.At the beginning of the study, information about decision support systems andaggregate production planning was examined. At the same time, purpose and scope of thestudy were determined and a decision support system running in MS Excel that provide someof the model building, linear programming, analytical modeling, tables, database managementand dialogue management tools. The Decision Support system is supply analysis tools toevaluate planning scenarios to user with linear programming and tabling methods.At the end of the study, proposals about future advancements of study are taking place.