Okul yöneticilerinin geliştirilmeye ihtiyaç duydukları yönetsel süreçlere ve uzaktan eğitim teknolojilerine ilişkin görüşleri-Eskişehir ili örneği-
Opinions of school administrators on managerial processes and distance education technologies-the province Eskişehir case-
- Tez No: 187957
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN BAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma ile, okul yöneticilerinin geliştirilmeye ihtiyaç duydukları yönetselsüreçlere ve uzaktan eğitim teknolojilerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesiamaçlanmış ve görüşlerin okul yöneticilerinin kişisel özelliklerine göre farklılıkgösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma, tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmeyeyönelik veriler, araştırmacı tarafından gerçekleştirilen ve üç bölümden oluşan ?OkulYöneticilerinin Geliştirilmeye İhtiyaç Duydukları Konular Anketi? ile toplanmıştır.2002-2003 yılı bahar döneminde Eskişehir il merkezindeki 123 ilköğretim veortaöğretim kurumunda görev yapan 337 okul yöneticisine anket uygulanmış veanketlerin % 75.4'ü değerlemeye alınmıştır.Araştırma verilerinin çözümlenmesinde araştırma amaçları doğrultusunda frekans,yüzde hesaplamaları ve ki kare (X² ) testi kullanılmıştır. İstatiksel çözümlemelerindeise SPSS Windows paket programından yararlanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul yöneticilerinin geliştirilmeye ihtiyaçduydukları konuların daha çok yaş ve yöneticilik kıdemine göre anlamlı farklıklargösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Görev ve çalıştıkları kurum değişkenine göre isebirkaç konuda anlamlı farklılıkların bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to bring out the ideas and opinions of school administrators withregard to the managerial processes that need improvement, and distance educationtechnologies. It also strives to determine whether these ideas and opinions showdiscrepancy by the personal characteristics of school administrators.The research was designed in survey method. The research data were collectedthrough ?The Survey of Issues Needing Improvement?, consisting of three sections,developed by the researcher. The survey has been applied for 337 schooladministrators, from 123 primary and high school in spring semester of 2002-2003academic year in Eskişehir, were interviewed, and the data were obtained from 75.4% of the universe.To analyze and classify the data collected, frequency and percentage tables, and Chi-square tests were used. The SPSS for Windows was used for the application ofcertain statistical techniques.The study concludes that the issues of which the school administrators believed theyneed improvements show statistically meaningful discrepancies rather by thevariables of age and seniority. It also was found that there were, in several cases,discrepancies by the job position and the institution that is worked for.