Balık işleme teknolojisi laboratuvarının düzenlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 18797
  2. Yazar: SERDAR YÜCEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada, balık Ürünlerinin işleme teknolojisine ait araştırmaları yapacak modern bir laboratuvar kurulması amaçlanmıştır. Bu tip bir laboratuvarda başlıca şu bölümler yer almaktadır; Mikrobiyoloji laboratuvarı, fiziksel ve kimyasal analiz laboratuvarı, tartım ve ölçüm odası, duyusal analiz odası, ön soğutma, muhafaza ve şoklama odaları, kurutma serası, balık işleme makinâları bölümü, balık analiz laboratuvarı, tütsüleme odası, sekreterlik, kütüphane, yönetim ve pazar araştırma ofisi. Balık işleme teknolojisi laboratuvar inin yapacağı faydalı çalışmalardan bazıları ana hatları ile şunlardır; - Balığın teknede yakalanıp perakende satışına kadar tüm bozulma düzeylerinin en aza indirilmesi. - Halen faydalanılan veya tam olarak faydalanılamayan balık türlerinin pazar araştırması ve ürün gelişiminin bulunması. Tüm ilgili işleme, koruma, pazarlama tekniklerinin göz den geçirilip, elde edilen bilgilerin yapılan araştırmalarla desteklenerek gerekli yerlere ulaştırılması.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY It is the intent of this study to establish a modern laboratory which will porsue investigations on possibilities of utilizing fish products. This laboratory consists of following sections; microbio logy laboratory, physics and chemistry laboratory, measurement and weighing room, test panel room, frozen store, chilled store, drying yard, fish processing equipments section, fish analysis laboratory, smoking room, secretary-reception, library, managa- ment and market research office. In particular the fish processing technology laboratory will aim; - To reduce spoilage at all levels, starting from preser ving the catch on board retailing. - To find uses for unutilized, or not fully utilized spe cies through product development and market research. - To dissaminate knowledge an improved handling, preser vation, processing and marketing among all concerned.