Strech film ve vakum paket ile paketlenerek buzdolabı koşullarında (4oC) muhafaza edilen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) pastırmasının kalite değişimlerinin karşılaştırılması
The comparison of the quality changes of the vacuum-packaged and plastic wrapped rainbow trout pastrami (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) stored at the refrigerator conditions
- Tez No: 327093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Samsun ili civarındaki bir alabalık çiftliğinden temin edilen, gökkuşağı alabalıkları, Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi laboratuvarına, getirilmiş ve balık pastırması yapılmıştır. Balık pastırmaları 2 farklı gruba ayrılarak (I. grup (S): strech filmle kaplamış, II. grup (V): vakum paketle paketlenmiş) 4oC'de muhafaza edilmiş, depolama süresi boyunca, besin kompozisyonu ile birlikte kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal kalite kriterleri karşılaştırılarak raf ömrünün belirlenmesi amaçlanmıştır.Besin kompozisyonunun belirlenmesi amacıyla; balık pastırmasının depolamanın başladığı ilk gün nem, ham protein, ham yağ ve ham kül analizleri yapılmış ve bu değerler sırasıyla; %40.57, %31.48, %19.24, %9.13, depolama sonu ise, S grubu (62. gün) için sırasıyla, %37.66±0.78, %33.93±0.67, %16.84±0.33, %10.66±0.20, V grubu (77. gün) için ise sırasıyla, %42.21±0.26, %28.53±0.39, %24.99±0.45, %8.55±0.17 olarak bulunmuştur.Kimyasal kalitenin tespiti için depolamanın ilk günü, balık pastırmalarında TBA, TVB-N, pH, su aktivitesi (aw) ve tuz analizleri yapılmış, bu değerler sırasıyla; 4.86±0.06 mgMDA/kg, 24.54±0.36 mg/100g, 6.33±0.01, 0.83±0.00, %10.73±0.15, depolama sonrası S grubu (62. gün) için bu değerler sırasıyla; 5.81±0.07 mgMDA/kg, 35.26±0.64 mg/100g, 6.13±0.01, 0.84±0.00, % 8.29±0.07, depolama sonrası V grubu (77. gün) için ise bu değerleri sırasıyla; mgMDA/kg 5.78±0.06, 35.46±0.51 mg/100g, 5.99±0.01, 0.86±0.00, %9.63±0.17 olarak tespit edilmiştir.Mikrobiyolojik analizlerle ilgili olarak Toplam Mezofilik Aeob Bakteri Sayımı (T.M.A.B), Toplam Psikrofilik Aerob Bakteri Sayımı (T.P.A.B), Maya-Küf ve Toplam Koliform grubu bakteri Sayımına bakılmış, depolamanın ilk günü, balık pastırmalarında bu değerler sırasıyla; 4.48±0.01 logkob/g, 3.94±0.00 logkob/g, 4.88±0.01 logkob/g, 1.60±0.00 logkob/g, depolama sonrası S grubu (62. gün) için bu değerler sırasıyla 5.83±0.01 logkob/g, 5.30±0.02 logkob/g, 5.91±0.01 logkob/g, 2.18±0.03 logkob/g, depolama sonrası V grubu (77. gün) için ise bu değerleri sırasıyla; 5.95±0.00 logkob/g, 5.28±0.02 logkob/g, 5.87±0.01 logkob/g, 2.34±0.02 logkob/g olarak tespit edilmiştir.Duyusal olarak, görünüş, koku, tat ve tekstür açısından 10 puan üzerinden değerlendirilen balık pastırmaları, depolamanın ilk günü sırasıyla; 9.6±0.24, 9.80±0.20, 9.40±0.40, 8.80±0.37, depolama sonrası S grubu (62. gün) için bu değerler sırasıyla; 7.60±0.24, 7.40±0.24, 5.80±0.20, 6.40±0.24, V grubu (77.
Özet (Çeviri)
In this study, fish pastrami was made of rainbow trouts which were brought from a rainbow trout farm in Samsun into Fisheries Faculty, Fishing and Processing Technology Laboratory in Sinop University. Fish pastrami was sperated into two different groups (Group I. (S): Plastic wrapped, Group II. (V): Vacuum-packaged), refrigerated at 4oC. It was aimed that the determination of the shelf life of the fish pastrami by evaluating the biochemical composition, chemical, microbiological and organoleptic properties during the storage.Moisture, crude protein, crude fat and crude ash analyses were performed to determine the biochemical composition of the fish pastrami. These values were determined as 40,57%, 31,48%, 19,24%, 9,13% for the first day, 37,66±0,78%, 33,93±0,67%, 16,84±0,33%, 10,66±0,20% for the group S (Day 62), 42,21±0,26%, 28,53±0,39%, 24,99±0,45%, 8,55±0,17% for the group V (Day 77) at the end of the storage period respectively.TBA, TVB-N, activity of water (aw) and salt analyses were performed to determine the chemical quality parameters of the fish pastrami for the first day of the packaging and these parameters were determined as 4,86±0,06 mgMDA/kg, 24,54±0,36 mgN/100g, 6,33±0,01, 0,83±0,00, 10.73±0,15%. After the storage period these values were obtained as 5.81±0,07 mgMDA/kg, 35,26±0,64 mgN/100g, 6,13±0,01, 0,84±0,00, 8,29±0,07% for the group S (Day 62) and 5,78±0,06 mgMDA/kg, 35,46±0,51 mgN/100g, 5.99±0,01, 0,86±0,00, 9,63±0,17% for the group V (Day 77), respectively.Total Mesophilic Aerobic Bacteria (T.M.A.B), Total Psychrophilic Aerobic Bacteria (T.P.A.B), yeast and mould and coliform group bacteria count of the fish pastrami were determined as 4,48±0,01 logkob/g, 3,94±0,00 logkob/g, 4,88±0,01 logkob/g, 1,60±0,00 logkob/g for the first day of the packaging. After the storage, these values were calculated as 5,83±0,01 logkob/g, 5,30±0,02 logkob/g, 5,91±0,01 logkob/g, 2,18±0,03 logkob/g for the group S (Day 62) and 5,95±0,00 logkob/g, 5,28±0,02 logkob/g, 5,87±0,01 logkob/g, 2,34±0,02 logkob/g for the group V (Day 77), respectively.The fish pastrami was evaluated as appearance, smell, taste and texture as organoleptic characteristics over 10 points.