Örgüt kültürü ve örgüte bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi; Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bir uygulama
A Research for the relationship between organizational culture and commitment and the application at the Anadolu University Faculty of economic and administrative sciences
  1. Tez No: 188001
  2. Yazar: BAYRAM ALAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜÖRGÜT KÜLTÜRÜ VE ÖRGÜTE BAĞLILIK ARASINDAK L ŞK N NNCELENMES ; ANADOLU ÜN VERS TES KT SAD ve DAR B L MLERFAKÜLTES 'NDE B R UYGULAMABayram ALAMURşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2005Danışman: Doç.Dr.Leman B LG NGünümüzde insan unsuru rekabet ortamındaki organizasyonlar için daha daönemlidir. Organizasyonlar daha fazla kar ve pazar payı için diğerleriyle rekabet etmekzorundadırlar, bu yüzden acımasız pazar şartlarında çalışabilecek insanlara öncesindendaha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bunlardan herhangisi insan kaynaklarını etkili birşekilde kullanırsa, o organizasyon yaşamını sürdürecektir ve bu pazarda rakiplerinekarşı büyük bir avantaj sağlayacaktır. nsan unsurunun etkin kullanılmasında örgütkültürü ve örgüte bağlılık çok önemli araçlardır. Her örgütte farklı şekillerde ortayaçıkan kültür ve bağlılık kavramları, uygun şekilde oluşturulduğunda olumlu katkısağladıkları tartışılmaz bir gerçektir.Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürü ile örgüte bağlılık kavramlarınınvarlıklarını ve aralarındaki ilişkiyi bir organizasyonda ortaya koymaktır. Araştırma ileAnadolu Üniversitesi ktisadi ve dari Bilimler Fakültesinde güçlü bir kültür ve bağlılıksonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında iki kavram arasında ilişki olduğuna dair sonuçlarda mevcuttur.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTNowadays, human factor is more important for organizations which are incompetitive conditions. Organizations have to compete with others for more profits andmarket share, so people who are able to work in cruel market conditions are required.Organizations which use human recourses effectively will survive and have more advantagesagainst their rivals. Organizational culture and commitment to the organization are veryimportant tools in effective utilization of human recourses. When made up a correctly cultureand commitment concept which arose in every organization would provide affirmativecontribution.The aim of this study is to reveal the concepts of organizational culture andcommitment and their relationships in an organization. Through this research attained a strongculture and commitment in Anadolu University Faculty of Economics and AdministrativeSciences. Furthermore, there are strong results on existing relationship between these twoconcepts.