Anadolu sağlık meslek lisesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeyleri: Ankara ili Keçiören ilçesi örneği
Organizational commitment level of the teachers of anatolian medical vocational high shcools: An example of Keçiören county ın Ankara
  1. Tez No: 367948
  2. Yazar: YAŞAR CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Keçiören'de bulunan bütün özel ve devlet anadolu sağlık meslek lisesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ankara'daki anadolu sağlık meslek liselerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Keçiören İlçesindeki anadolu sağlık meslek liselerinde 2013-2014 eğitim- öğretim yılında görev yapan toplam 167 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler Örgütsel Bağlılık Ölçeğiyle toplanmıştır (Demirkıran, 2004). Ölçeğimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde kişisel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise örgüte yönelik tutumları ölçmek amacıyla“Duygusal Bağlılık”,“Devamlılık Bağlılığı”ve“Normatif Bağlılık”alt boyutlarına ilişkin toplam 18 tutum ifadesi bulunmaktadır. Ölçekten elde edilen veriler kodlanarak, bilgisayar ortamında SPSS paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Ölçeğin birinci bölümüyle ilgili verilere ilişkin frekans ve yüzde dağılımı alınmış, öğretmenlerin tutumlarının belirlenmesine yönelik olarak aritmetik ortalama ve standart sapma, tutumlar arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için“t”testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Görüşler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı α = 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır; Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılık gösterdiği erkek öğretmenlerin okullarına yönelik duygusal bağlılıklarının, bayan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Devamlılık ve normatif bağlılığın cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmektedir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin kadro durumlarına, medeni durumuna, mezuniyetlerine, kıdemlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin branşlarına göre değerlendirdiğimizde meslek dersleri öğretmenlerinin okullarına yönelik duygusal bağlılıklarının, kültür dersleri öğretmenlerine göre daha yüksek olduğunu tespit ettik. Devamlılık ve Normatif Bağlılık alt boyutlarında ise anlamlı farklılık bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the organizational commitment of the all teachers who Works in Anatolian Medical Vocational High School both public and private in Keçiören Province, in terms of different variables. The population of the study comprises of the teachers in Ankara who Works Anatolian Medical Vocational High School. The sample of the study is 167 teachers who serve during 2013-2014 academic year in the Anatolian Medical Vocational high Schools of Keçiören province. The data of the study gathered by using Institutional Commitment Scale (Demirkıran,2004). The scale is consist of two parts. In the first part, personel data takes place in. In the second part, ın order to measure the attitute regarding to the instution, 3 kinds of scale used to get data that includes 18 attitudes, which are“Emotional Commitment”,“Continuity Commitment”and“Normative Commitment”take part in. The data that obtained from the scale first coded than input to SPSS programme in order to analyze. The data that takes place in the first part of the scale used to calculate the frequency and percentage distribution. Afterwards in order to specify the attitudes of teachers, we calculate arithmetic mean and Standard deviation. Also we used“t test”in order to reveal the difference between the attitudes of teachers. At last we applicate one-way analysis of variance to compare the groups. In order to understand if there is discrepancy between comments, it was tested α =0.05 significance level. The findings that we obtained from the study are; The institutional commitment level of the teachers varies from their sex. It is ascertained that the emotional commitment of men is higher than women. Continuity and normative commitment has shown no significant difference according to sex. Also it is understood that personel cadre, marital status, graduation and the seniority make no significant difference. When we take into consideration of the branches of the theachers,we revealed that the institutional commitment of the teachers who give occupational courses more than teachers who give culturel courses. Continuity and normative commitment has shown no significant difference according to branches of teachers.