Türk tarımı ve Türk tarımının Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecindeki uyumu
Turkish agriculture and its harmony within the process of Turkey's accession to EU
  1. Tez No: 188054
  2. Yazar: YILDIRAY EJDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ABANT ZZET BAYSAL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKT SAT ANAB L M DALITÜRK TARIMI VE TÜRK TARIMININ AVRUPA B RL 'NE TAMÜYEL K SÜREC NDEK UYUMUYıldıray EJDER, 2005ÖZETBu çalı mada, tarım politikasının teorik konuları ve kavramlarını ortaya koyarakAB'deki ve Türkiye'de ki tarım sektörlerinin analizi yapılmı tır. Bu analiz sırasında tarımpolitikaları ve uygulama sonuçları dönemsel olarak incelenmi tir. Tarım politikasınınkonuları ve kavramları belirlenirken, konumuz gere i ulusal ve uluslarüstü tarımpolitikaları incelenmi ve bunların arasındaki ili ki belirtilmeye çalı ılmı tır. AB tarımsektörünün analizinde, Birli in uyguladı ı Ortak Tarım Politikasının olu umu, amaçları,araçları incelenmi ve uygulanan tarım politikaları da dönemsel olarak incelenmi tir.Türk tarım sektörü analizinde ise Türk tarımı hakkında ayrıntılı bilgi verilmi ve tarımpolitikalarının dönemsel bazda incelenmesi ve uygulanan tarım politikalarının araçlarıüzerine bir de erlendirme yapılmı tır. Ortak Tarım Politikasına uyum analizinde iseTürkiye ve AB'de tarım sektörünün ekonomideki önemi hakkında kısa bir de erlendirmeyapıldıktan sonra Türkiye ve AB ülkelerinin tarımsal yapılarındaki de i imler incelenmive kar ıla tırmalar yapılmı tır. Daha sonra ise Türk Tarımı'nın OTP'na uyumuincelenmi tir. De erlendirmelerin sonucunda ise Türkiye'de içinde bulundu u durum,uygulanan politikaların sonuçları ve sorunların çözülmesi için alınması gereken önlemlerbelirtilmi tir.
Özet (Çeviri)
ABANT IZZET BAYSAL UNIVERSITYGRADUATE SCHOOL OF SOCIAL SCIENCESDEPARTMENT OF ECONOMICS?TURKISH AGRICULTURE AND ITS HARMONY WITHIN THEPROCESS OF TURKEY?S ACCESSION TO EU?Yıldıray EJDER, 2005ABSRACTIn this study, the agricultural sector in European Union and Turkey is analyzed bytaking theorical issues and concepts of agricultural policy into consideration. During thinanalysis the agricultural policy and its concequences are examined according to periodsof time the policy is applied. While determining the subjects and consepts of agriculturalpolicy, the national and overnations agricultural policies are examined and therelationship between them is tired to be defined. In analysis of agricultural sector of EU,the formation of Common Agricultural Poliyc that EU applies. Its goals and elementsand the agricultural policies applied in each period of time are examined. In the analysisof Turkısh Agricultural Sector, information about Turkısh Agriculturae is given in detailand scrutiny is made after the exzamination of differnt agricultural policies in each periodof time and about the elements of agricultural policies applied. In the analysis ofharmonisation with Common Agricultural Policy, after the importance of agriculturalsector in Turkish and EU economy is examined, the changes in the agricultural structurein Turkey and EU are found out, and are compared wiht eachother. After that thehormony of Turkish Agricultural with Common Agricultural Policy is taken intoconsideration. After all these studies; the state of agricultural sector in Turkey, theconsequences of policies applied, the proplems and the precautions required to be takento solve these problems are declared in the conclusion.