Türk tarım politikasının AB ortak tarım politikası çerçevesinde değerlendirilmesi
Assessment within the framework of the common agricultural policy, agricultural policy of the European Union Turk?s
  1. Tez No: 308603
  2. Yazar: SERDAR YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Avrupa Birliği (AB)? nde tarım sektörünün desteklenmesi ve yönetimi Ortak Tarım Politikası (OTP) kapsamında yürütülmektedir. Türkiye?nin AB?ye tam üyelik sürecinde belirlenen müzakerelerden biri de Türk tarımının AB OTP? sine uyumudur. AB?nin bütçesinin büyük bir bölümünü OTP? ye ayırması ve bunun kar?ısında AB?nin tarım potansiyeli yüksek bir ülke olan Türkiye?yi Birliğe almaktan çekinmesi bu uyum sürecinin ne kadar zor geçeceğini göstermektedir. Çünkü Türkiye?nin AB?ye üye olması halinde AB?nin tarım alanı, tarımsal ürün üretimi ve tarım nüfusu artacaktır.Bu çalışmanın temel konusunu, AB entegrasyon sürecinde aday ülke Türkiye?nin tarımsal yapısının geçmi?ten günümüze kadar olan seyri incelenerek, bu süreç içerisinde Türk tarımının AB Ortak Tarım Politikasına uyumu ve sonrasında ortaya çıkan geli?meler anlatılmıtır.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) is to support and management in the agricultural sector, the Common Agricultural Policy (CAP) is carried out within the scope. One of negotiation process of Turkey`s full membership of the EU is EU in CAP of Turkish agriculture balance of cine. The largest budget for EU CAP in the face of the EU`s agricultural potential and higher allocation to the country, this adaption process is reckless to take Turkey to the Community shows how difficult it will pass. In case of Turkey`s EU membership, the EU`s agricultural area, agricultural production and agricultural population will increase. The main subject of this study, a candidate country Turkey`s EU integration process by examining the course from past to present agricultural structure, the process of Turkish agriculture in the EU Common Agricultural Policy, cohesion and development is explained in the post.