Kent içi köprülü kavşaklarda peyzaj düzenleme prensipleri ve İzmir köprülü kavşaklarının bu yaklaşımla değerlendirilmesi (2 cilt)
  1. Tez No: 18806
  2. Yazar: AYŞEGÜL GEDİZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırmada öncelikle literatür taraması yapılarak köprülü kavşak tipleri tanıtılmış kent içi köprülü kavşakların mühendislik ve peyzaj planlama ilkeleri ortaya konmuştur. Araştırma materyali olarak İzmir kenti içinde ekspresyol üze rinde yeralan 4 köprülü kavşak ele alınarak özellikleri belirtilmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde ortak çalışma ile, düzenleme prensiplerine bağlı olarak yapılacak çalışmalarla bu konuda işlevini yerine getiren, güvenli ve kent peyzajı ile kaynaşmış köprülü kavşak düzenle melerinin yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, first of all with the survey of the related literature, types of interchanges has been introduced, and engineering and landscape planning principles of urban interchanges have been brought out. Four interchanges existing on the expressway alignment in İzmir City were chosen as research material and properties of these inter changes were brought forward with the investigations. As a result, by collaboration in the studies which are to be carried out in the light of planning principles.it is possible to bring out interchanges that are harmonious, safe and functional in urban landscape.