Katı atık sorununa peyzaj mimarlığı önlemleriyle getirilebilecek çözümler ve İzmir örneğinde araştırmalar
  1. Tez No: 18807
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
49 ÖZET Aşırı nüfus artışı, düzensiz kentleşme ve bunlarla beraber tüketim eğiliminin değişmesi üretilen katı atık miktarında artış meydana getirmiştir. İzmir kenti buna iyi bir örnektir. İzmir'in şu andaki durumu katı atık sorununa çözüm getirmekten uzaktır. Ancak“Harmandalı Kompost Ve Katı Atık Depolama Tesisleri Projesi”bu soruna çözüm getirilmesi açısından umut vericidir. Düzenli depolama alam kurulmasında yer seçiminden bitkilendirmeye kadar bütün aşamalar bir arada planlanmalıdır. Planlama sırasında ekolojik bilgilere de ihtiyaç vardır. Bu nedenle çalışma grubunda peyzaj mimarları da bulunmalıdır. İzmir'de yeterli sayıda kompost tesisi kurulması ve düzenli depolamanın gerçekleştirilmesi, halinde katı atıkların bertarafı sorununa çözüm getirilecektir. \
Özet (Çeviri)
SUMMARY Excessive increase in population, unplanned urbanization in large cities and related to these factors, the transformation of tendencies of consumption has created a remarkable increase in the amounth of solid wastes, ixmir metropoliten city.that currently experiencies solid wastes problem, is an to that ease.The Project of Harmandalı Compost And Solid ^aste Storage Facilities may be a new hope on the way to the solution. While being set up the areas of regular storage of solid wastes.froni determination of the place where the solid wastes would be stored to selection of plants, each phases must be interacted. Due to it's necessity that Ecology and other factors must go hand in hamlin these phases landscape planners also should take part in the team work, In the case of being established the required number of solid waste factories and also being realized the regular storage in İzmir, solid waste problem can be eliminated.