Portfolio assessment versus traditional assessment techniques: A case study on the proficiency development and classroom practices of efl students in a Turkish military high school
Portföy değerlendirmesi ile geleneksel değerlendirme tekniklerinin karşılaştırılması: Bir Türk askeri lisesi'nde yabancı dil olarak öğrenen İngilizce öğrencilerin genel dil becerilerindeki gelişme ve sınıf uygulamaları hakkında örnek bir durum çal
- Tez No: 188078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN BAYYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin genel dil becerile-rindeki gelişmeler ve bu öğrencilerin sınıf uygulamaları açısından portföy değerlen-dirmesi ile geleneksel ölçme ve değerlendirme metotlarının olası etkilerini ortayakoymayı hedeflemektedir.Bu çalışmada iki farklı değerlendirme aracı kullanılmaktadır: Portföydeğerlendirmesi ve geleneksel değerlendirme. İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen42 Türk askeri lise öğrencisi (iki kısım) kendilerine uygulanan Oxford Seviye TespitSınavı Test 1 B1 ve B2'nin ardından kısım olarak deney ve kontrol grupları olarakrasgele atanmışlardır. Çalışmanın ortasında ve sonunda gruplara Cambridge FirstCertificate Examination (CFCE) sınavının kısaltılmış bir türevi uygulanmıştır. Bu ikikısmın İngilizce öğretmeni, çalışmanın icra edildiği 12 haftalık süre boyunca birgünlük tutmuştur. Elde edilen veriler Pearson korelasyon formülü (Pearson r) ve t-testi uygulanarak, nitel veriler de içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir.Bu analizlerin sonuçları portföy değerlendirmesine tabi tutulan öğrencileringeleneksel tekniklerle değerlendirilen öğrencilere oranla CFCE sınavının her iki uy-gulamasında da önemli derecede daha yüksek notlar aldıklarını ortaya koymuştur.Aynı zamanda, portföy değerlendirmesi ile elde edilen notların CFCE sınavında alı-nan notlarla tutarlılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, CFCE sınavınınher iki uygulamasında deney grubundaki öğrencilerin CFCE sınav sonuçlarında birfarklılık gözlenmemiştir. Başka bir deyişle, tekrar edilen ölçümde öğrencilerin geneldil seviyelerinde farklılık ortaya çıkmamıştır. Son olarak, nitel veriler portföy değer-lendirmesinin öğrencilerin sınıf uygulamalarında, İngilizce gelişimlerinde ve kendigelişimlerini algılamada olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.Sonuçlar, literatürdeki portföy değerlendirmesinin yararları ışığındayorumlanmıştır (Barootchi & Kehsavarz, 2002; Fourie & Niekerk, 2001; Lockledge& Weinmann, 2001; Simon & Forgette-Giroux, 2000; Underwood, 1998). Buçalışmaya katılan öğrencilerin, portföy değerlendirmesinden olumlu yöndeyararlandıkları gözlenmiştir. Bu öğrencilerin geleneksel metotlarla değerlendirilenöğrencilerle karşılaştırıldıklarında daha iyi notlar aldıkları, kendi gelişimlerini dahaiyi gözlemledikleri ve birbirleri ile daha iyi iletişim kurdukları sonuçlarınavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at investigating the possible effects of portfolio assessment onproficiency development and classroom practices of EFL students as opposed to tra-ditional assessment techniques.There were two types of assessment procedures used in the study: portfolio as-sessment and traditional assessment. 42 eleventh grader EFL students (two sections)in a Turkish military high school were elected by means of Oxford Placement Test 1B1 & B2 and randomly assigned as experimental and control groups. In the middleand at the end of the treatment they were given an abbreviated version of CambridgeFirst Certificate Examination (CFCE). The teacher of these sections also kept ateacher log during the twelve-week period when the study was conducted. Data wereanalyzed using Pearson product moment correlation coefficient (Pearson r), and t-testprocedures. Qualitative data were analyzed via content analysis suggested by Bordensand Bruce (2002).The results of the analyses indicated that students receiving portfolio assess-ment performed significantly higher than those of the ones who received traditionalassessments in two different administrations of CFCE. Portfolio assessment scoreswere also consistent with the scores received in CFCE. On the other hand, first andsecond administration of CFCE indicated that students? scores did not differ withinthe experimental group. In other words, there was little or no proficiency develop-ment on repeated measures. Finally, the qualitative data revealed that portfolio as-sessment had a positive impact on students? classroom practices, improvement in thecourse, and feelings of monitoring their own progress.The results are interpreted in the light of profits of portfolio assessment in theliterature (Barootchi & Kehsavarz, 2002; Fourie & Niekerk, 2001; Lockledge &Weinmann, 2001 and Simon & Forgette-Giroux, 2000 and Underwood, 1998). Thestudents in the study benefited from the use of portfolio assessment through severalaspects. They had higher grades, better tracked their development, and had higheramount of interaction than those of the students who received traditional assessment.