Portfolio selection methods: An application to İstanbul securities exchange
  1. Tez No: 5619
  2. Yazar: İ.TUNÇ SELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET : Portföy Seçim Yöntemleri : İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İçin Bir Uygulama İ. Tunç Seler İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Tez Yöneticisi : Kürşat Aydoğan Şubat 1989 Bu çalışmada Modern Portföy Teorisi araçları, Etkinlik Siniri oluşturulması için kullanılmıştır. Markowitz ortalama varyans modeli ve Sharpe tekli index modeli açıklanmış ve 1986 - 1987 dönemi için, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası birinci pazar hisse senetleri için hesaplanmıştır. Elde edilen etkinlik öncüleri risk ve getiri boyutlarında karşılaştırılmıştır. Ariahtar Kelimeler : Portföy, Etkinlik Sınırı, Çeşitlendirme, Getiri, Risk, Sermaye Piyasaları, Matematiksel Programlama Yapısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PORTFOLIO SELECTION METHODS : AN APPLICATION TO ISTANBUL SECURITIES EXCHANGE İ. Tunç Seler Master of Business Administration in Management Supervisor: Assistant Prof. Dr. Kürşat Aydoğan February 1989 In this study, Modern Portfolio Theory tools -are used for constructing efficient portfolios. The Markowitz mean-variance model and Sharpe single index model are presented and calculated, for the construction of efficient portfolios from the Istanbul Securities Exchanges' first 'market stocks for the 1986 - 1987 period. Constructed efficient portfolios are compared on the risk and return scales. Keywords : Portfolio, Efficient Frontier, Diversification, Return, Risk, Capital Markets, Mathematical Programming Structure,