Girişimcilik politikası çerçevesinde Avrupa Birliği'nin KOBİ politikası ve Avrupa Birliği müktesebatına uyum çerçevesinde Türkiye'nin KOBİ politikası
Turkey's small and medium sized enterprises policy based on the competibility of the European Union's acquis communautaire for the small and medium sized enterprises policy in the framework of the enterpreneurship policy
- Tez No: 188115
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
GİRİŞİMCİLİK POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE AVRUPA BİRLİĞİ'NİN KOBİPOLİTİKASI VE AVRUPA BİRLİĞİ MÜKTESEBATINA UYUMÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE'NİN KOBİ POLİTİKASIKEVSER KÜÇÜKTEKİNÖZETBu tez çalışmasında, girişimciliğin ekonomik kalkınma, istihdam artışı,toplumsal bütünleşme, ekonomik ve siyasal kararlılık bakımından önemi gözönünde bulundurularak, girişimciliği geliştirmeye yönelik KOBİ politikalarıincelenmiştir.Çalışma kapsamında, ?girişimci? ve ?KOBİ? kavramları arasındaki farkvurgulanmış; Avrupa Birliği (AB)'nde ve Türkiye'de KOBİ tanımları ve KOBİ'lerinönemi üzerinde durulmuş; girişimciliği geliştirmeye yönelik KOBİ politikasıaraçları belirlenmiş; girişimciliğin tarihsel süreç içinde AB'de gündemin önemlibir maddesi durumuna gelmesi ve AB'nin girişimciliği geliştirmeye yönelik temelBelgeleri ve Programları anlatılmış; aday ülke durumundaki Türkiye'nin,girişimcilik çerçevesinde AB'nin KOBİ politikasına uyumu, gerçekleştirilenreformlar ve öngörülen hedefler bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TURKEY?S SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES POLICY BASEDON THE COMPETIBILITY OF THE EUROPEAN UNION?S ACQUISCOMMUNAUTAIRE FOR THE SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISESPOLICY IN THE FRAMEWORK OF THE ENTERPRENEURSHIP POLICYKEVSER KUCUKTEKINABSTRACTThis thesis studies on the SME?s policy for developing entrepreneurshipthat is important for economic development, employment, social cohesion,economic and political stability.In the thesis, the difference between ?entrepreneur? and ?SME?emphasized; the SME definitions in the European Union (EU) and Turkey andthe importance of SME?s mentioned; the SME tools for developingentrepreneurship are determined; entrepreneurship?s development proses tobecome on agenda in the EU is explained in an historical perspective bymentioning to EU?s basic Documents and Programmes; as a candidate country,Turkey?s reforms and targets are evaluated on the way of the accommodation ofthe EU?s SME policy for developing entrepreneurship.