An Analysis of elementary school teachers' causal attributions related to self-identified success and failure
İlkokul öğretmenlerinin kendi belirttikleri başarı ve başarısızlıklarına ilişkin nedensel yüklemelerinin çözümlenmesi
- Tez No: 188114
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim birinci kademe öğretmenlerinin kendibelirttikleri başarı ve başarısızlıklarıyla ilgili nedensel yüklemelerinin, nedensellikodağı, değişmezlik ve kontrol edilebilirlik bakımından çözümlenmesiamaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'un 12 ayrı bölgesinde bulunan21 ilköğretim okulunda çalışmakta olan 231 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmayakatılan öğretmenlere, kendilerini mesleklerinde `en başarılı' ve `en az başarılı'buldukları alanlar ve bu sonuçların algılanan en önemli nedenleri ile ilgili açık uçlusoruları takiben Russell'ın Nedensel Boyut Ölçeği'ni içeren bir anketuygulanmıştır. Açık uçlu sorular için içerik analizi yapılmıştır. Cinsiyet, mezunolunan yüksek okul türü, kıdem ve algılanan sonucun (başarı veya başarısızlık),öğretmenlerin sonuçla ilgili nedensel yüklemelerine olan etkilerini saptamak içint-testleri ve tek yönlü varyans analizleri yapılmıştır. Genişletilmiş, algılanan başarıve başarısızlık nedeni kategorileri, nedensellik odağı, değişmezlik ve kontroledilebilirlik açısından karşılaştırılmıştır. Analizler, başarıyla ilgili nedenselyüklemelerin, başarısızlıkla ilgili nedensel yüklemelere göre daha içsel, değişmezve kontrol edilebilir olduğunu göstermiştir ki bu bulgular nedensel yükleme kuramıliteratüründe de destek bulmaktadır. Ayrıca, kadın öğretmenlerin başarılarını erkekviiöğretmenlere göre daha içsel nedenlere bağladıkları; bunun yanında, erkeköğretmenlerin ise başarısızlıklarını kadın öğretmenlere göre daha kontrol edilebilirbuldukları nedenlere yükledikleri görülmüştür. Kıdem ve mezun olunan yüksekokul türünün başarı ve başarısızlıkla ilgili nedensel yüklemelere etkisibulunmamıştır. En fazla sıklıkla belirtilmiş olan mesleki başarı ve başarısızlıkalanları, eğitimle ilgili politikalar bağlamında ve bu sonuçların algılanan nedenleriWeiner'in nedensel yüklemeye dayalı başarı güdüsü kuramı bağlamındatartışılmıştır.viii
Özet (Çeviri)
An Analysis of Elementary School Teachers? Causal AttributionsRelated to Self-Identified Success and FailurebyBanu CanThe main purpose of this study was to analyze elementary school teachers?(grades 1-5) causal attributions about their self-identified areas of success andfailure in terms of locus of causality, stability, and controllability. The sampleconsisted of 231 teachers from 21 elementary schools located in 12 sub-provincesof Istanbul. The participants responded to a self-administered questionnairecomposed of open-ended questions concerning areas they considered themselves`most successful? and `least successful? in their profession, and the perceivedprimary causes of these outcomes, followed by Russell?s Causal Dimension Scale.Content analysis was carried out for the open-ended questions. T-tests and one-wayanalysis of variance were performed to investigate the effects of teachers? gender,educational background, amount of teaching experience, and perceived outcome(success vs. failure) on the causal attributions made to explain these outcomes.Broad categories of perceived causes of success and failure were compared in termsof locus of causality, stability, and controllability. The results indicated that causalattributions for success were more internal, stable, and controllable than those forfailure, a finding supported by literature on attribution theory. Female teachersmade more internal attributions for success than male teachers. And, male teachersattributed their failures to causes they perceived as being more controllable,compared to female teachers. Amount of teaching experience and educationalvbackground had no significant effect on the causal attributions made for success andfailure. The most frequently reported areas of success and failure were discussed inrelation to policy issues and implications, and their perceived causes were discussedin the context of Weiner?s attributional model of achievement motivation.vi