Örgüt dönüşümünde transformasyonel liderliğin incelenmesi
- Tez No: 188119
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ivÖZETÖzellikle son yıllarda yaşamın her anında baş döndürücü hızla değişimyaşanmakta geçmişten gelen kavramlar yaşananların boyutunutanımlayamamaktadır.Bu metaforda değişim kavramı dönüşüm kavramına,budönüşümü yönetecek klasik liderlik kavramı dönüştürücü liderlik paradigmasınayerini bırakmıştır .Araştırmamızda dönüştürücü liderliğin klasik ( etkileşimci ) liderlikle farklarıörgüt dönüşümüyle ilişkisi ve örgütsel bağlılık konuları teorik olarak ele alınmıştır.Araştırmanın uygulama bölümünde Kocaeli ilinde kimya sektöründe görevyapan kamu ve özel sektördeki üst ve orta düzey yöneticilere çok yönlü liderlikanketine (MLQ ) , örgütsel bağlılık sorularının eklenmesi ile uygulama yapılmıştır.Bu tez dönüştürücü liderlik,örgüt dönüşümü , örgütsel bağlılık ve uygulamadanoluşmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.ilk iki bölümde literatür taraması ve teorikkısım ,son bölüm de ise araştırmanın metodolojisi açıklanmış elde edilen verilerinkorelasyonu , regresyonu ve faktör analizleri her sektöre ayrı ayrı olmak üzerekarşılaştırmalı olarak yapılmış bulgular yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYWe have been living an astonishing rapid change at every moment of lifeaspecially for last decade,and the concepts that belong to past are unable to define thedimensions of the way of living today.The concept of change has become a conceptof transformation metaphorically, and the concept of classical leadership which ledthis transformation has been replaced by a new paradigm of concept oftransformational leadership.The differences between the transformational leadershipand classical(transactional) leadership and its relation with the organizationaltransformation results and commitment were considered theoretically in our research.In application part of the research many-sided questionnaire (or multi levelquestionnaire) (mlq)has been applied by adding the factors of loyalty to upper-leveladministrators of Chemistry in government or private sectors in Kocaeli.This thesisconsists of three parts;Transformational Leadership, Transformation of Organization,commitment and Application.In first second parts of the thesis;literature scanning andtheoretical section, and in the final part;the methodology of the research have beenexplained.The correlation, regression, and factor analyses of the data that we obtainedwere done separately in every sector in comparison with each other and the resultshave been interpreted.