Bir fenomen olarak 'Amerikan sosyolojisi' sosyolojinin sosyolojisi'ne C.Wright Mills'in yaptığı katkı bağlamında eleştirel bir inceleme
  1. Tez No: 188127
  2. Yazar: VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DURAKBAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
IVÖZETBu çalışma, ?Amerikan Sosyolojisi?nin bir fenomen olarak karakteristiklerinikonu edinmektedir. İddiamız, ?Amerikan Sosyolojisi?nin karakteristiklerinisergilemeye dönük bir çalışmanın, ortaya ciddi bir tipolojik harita koyacağıdır.Çalışmada ilk olarak, ?Amerikan Sosyolojisi?nin tarihsel dönüm noktalarısergilenmekte, daha sonra bu tarihsel serüvene dayanarak karakteristikler elealınmaktadır.Sonrasında, ?kavram ve kuramların Amerikanlaştırılması? şeklindeadlandırdığımız karakteristik üzerine yoğunlaşılmakta ve böylesi bir karakteristiğinvarlığı, ?anomi? ve ?yabancılaşma? kavramlarının geçirdiği dönüşüme dayanarakispat edilmeye çalışılmaktadır. Bu ispatlama sürecinin kaçınılmaz bir biçimde?birey?e dair içerimler taşıması sonucu, ?birey?in tarihsel inşa süreci ve ?birey-merkezli? ideolojinin niteliği üzerine yoğunlaşılmaktadır.?Amerikan Sosyolojisi? üzerine yaptığımız bu çalışma, bir sosyolojininsosyolojisi çalışmasıdır. Bu yüzden çalışmamızın son bölümünde, çalışma boyuncayoğun atıfta bulunduğumuz C. Wright Mills'in sosyolojiye getirdiği eleştirileri elealacak ve sosyolojinin sosyolojisi açısından Mills'in kuramının taşıdığı olanaklarıtartışacağız.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYThe subject of this study is the main characteristics of the phenomenon of?American Sociology?. I argue that a study aiming to depict the characteristics of?American Sociology? will present a serious typological map.First of all, the thesis presents the historical turning points in ?AmericanSociology?. Then, it deals with the main characteristics on the basis of thesehistorical turning points.After presenting the historical journey of ?American Sociology?, this thesisfocuses on a characteristic which is called the ?Americanization of concepts andtheories?. The existence of the characteristic of Americanization is then proved onthe basis of the transformations of the concepts of ?anomie? and ?alienation?. Sincethis process of demonstration contains inevitable implications about the idea of?individual?, the thesis then concentrates on the historical construction of the?individual? and the characteristic of the individual-centered ideology.This study of ?American Sociology? is, in the end, a study of the sociology ofsociology. Therefore, at the end of the thesis, I will present criticisms of sociologydeveloped by C. Wright Mills to whom there are frequent references throughout thethesis and discuss Mill?s theory in terms of the possibilities it presents for thesociology of sociology.