Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde elektronik ticaretin kullanımı ve İstanbul örneği
The use of electronic commerce in the small-and medium scale organisations and İstanbul example
- Tez No: 188136
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETBilgi çağının beraberinde getirdiği kavramlardan birisi de ?elektronikticaret?tir. Çeşitli iletişim araçları ile yapılabilen elektronik ticaret, internetingelişmesi ve yaygınlaşması ile beraber büyük bir gelişme trendi göstermiştir.Ülkemizde yeni yeni telaffuz edilmeye başlanan elektronik ticaretin, ticarihayatımızda da kullanımı oldukça kısıtlıdır. Gerek altyapı ve yatırımların yetersizliği,gerekse maliyetlerin yüksekliği ve yetişmiş insan gücünün bulunmaması buoluşumun hızını yavaşlatmaktadır. Ancak internet ekonomisindeki iş hacminin 2006yılına kadar 7 trilyon dolardan daha yüksek bir seviyeye ulaşacağı tahminedilmektedir ve 21.yüzyılda dünyaya dijital ekonomi hakim olma aşamasındadır.Kuruluşların bu yeni oluşum içindeki yerlerini alabilmesi iş süreçlerinielektronik ticarete dönüştürmelerine bağlıdır. Çünkü geleceğin dünyası, işlerinielektronik ticaret ve elektronik işin olanaklarını kullanarak yapan, bu hıza vegelişmeye ayak uyduran kurumların olacaktır. Ticaret boyutuna bakıldığı zaman,işten işe elektronik ticaret hacmi, işletmeden tüketiciye olan ticaret hacminden çokdaha önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada, ticari hayata yeni bir boyut kazandıranelektronik ticaretin B2B boyutu irdelenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmanın amacı, büyük bir sanayi şehri olan İstanbul ili sınırlarıiçindeki KOBİ'ler arasında elektronik ticaret kullanım sıklığını ve düzeyini, hangiamaçla yapıldığını, bu tür ticari faaliyetlerden beklenen faydaları ve karşılaşılanzorlukları ortaya çıkarmaktır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde genel olarak Küçük ve Orta Boy İşletmeler ile Elektronik Ticaretkavramları açıklanmaktadır. İkinci bölümde B2B Elektronik Ticaretin temelözellikleri, işletmeler ve müşterilere sağladığı avantaj ve dezavantajlar ile B2Bpazarının dünya ticaretindeki ve Türkiye'deki yeri incelenmiştir. Üçüncü bölümdeKüçük ve Orta Boy İşletmelerde Elektronik Ticaret Kullanımını araştırmak amacıylaİstanbul ili sınırları içerisindeki Küçük ve Orta Boy İşletmelere uygulanan anketçalışmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOne of the concepts coming up with the information age is“electroniccommerce”. Electronic commerce that can be done with various communicationdevices has displayed a rapid growth with the development and spread of Internet.Electronic commerce which has recently been started to be talked about in orcountry, has a fairly limited use in our lives. The speed of its spread is beinghindered due to not only insufficiency of required infrastructure and investment butalso high cost and lack of qualified personnel. However, the commercial potential ofinternet is expected to reach an amount more than 7 trillion dollars until 2006 and in21st century, digital economy is about to dominate the world economy.Possibility of organisations' getting involved in this new formation dependson whether they will be successful in their attempts to conduct their transactionsthrough electronic commerce. The future world will be of the organisationsconducting their transactions through possibilities offered by electronic commerceand electronic business, and keeping up with these rapid developments. When theextent of the commerce is considered, volume of the commerce from business tobusiness is more important than that of from organisation to consumer. Hence, in thisstudy, B2B dimension of electronic commerce bringing a new dimension tocommercial life will be investigated.The aim of this study is to find out how frequent and to what extentelectronic commerce is drawn on by KOBIs (Small- and medium-scaleorganisations) in Istanbul, a big industrial city, expected benefits from this type ofcommerce and difficulties encountered in this type of commerce. The study consistsof three main parts. In the first part, general explanation about what small- andmedium-scale organisations and electronic commerce are is provided. In the secondpart, basic properties of B2B electronic commerce, advantages and disadvantagesbrought about by it for organisations and consumers and the place of B2B market inthe world and in Turkey are investigated. In the third part, results of thequestionnaire survey administered to the small- and medium-scale organisations