Konaklama işletmelerinde pazar konumlandırma (Bodrum örneği)
Market positioning in hospitality companies (Bodrum sample)
  1. Tez No: 188137
  2. Yazar: ZEKİ ATIL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA SITKI KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETÇalışmanın amacı konaklama işletmelerinde pazar konumlandırmafaaliyetlerini incelemektir. Bu doğrultuda Bodrum'da faaliyet gösteren 14 büyükölçekli konaklama işletmesi ve 30 seyahat acentası örnek seçilmiş ve işletmeyöneticilerine yönelik olarak anket ve görüşme uygulamaları yapılmıştır. Elde edilenveriler SPSS programında analiz edilmiş ve algılama haritası oluşturulmuştur.Çalışma sonucunda konaklama işletmelerinin etkin bir konumlandırma yaptıklarıbuna karşın pazara yeni girecek veya yeniden konumlanacak işletmeler için pazardafırsatların bulunduğu ve tutundurmanın tek başına konumlandırmada etkili olmadığıbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to examine market positioning activities in hospitalitycompanies. In accordance with this aim, 14 hospitality companies and 30 travellingagencies have been sampled. Surveys and meetings were applied to the managers anddatum have been analysed in SPSS program and perceptual maps created. The studyresults show that hospitality companies positioned effective but there areopportunities for companies which want to enter the market or repositioning.Besides, results show that promotion activities don?t effective enough for positioningwithout other marketin mix activities