Türk Ceza Hukukunda yanılma
Mistake in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 188161
  2. Yazar: NİHAT POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Ceza Hukukunda kusurluluğu kaldıran ve azaltan nedenlerdenbirisi olan yanılma kurumu incelenmektedir.Yanılma, kişinin ceza normuna ilişkin bilgisizliğinden kaynaklanabileceğigibi fiilin maddiyatına ilişkin hususlardaki yanlış algılamasından da kaynaklanabilir.Birinci durumda hukuki yanılma, ikinci durumda ise fiili yanılma söz konusudur.Fiili yanılmanın, ceza sorumluğunu kaldırması için esaslı olması gereklidir. Failyanılmamış olsaydı fiil suç teşkil etmeyecekti diyebiliyorsak yanılma esaslıdır.Yanılma konusu, Türk Ceza Kanununda 30 ncu maddede düzenlenmiştir.Birinci fıkrada, suçun kanuni tanımındaki unsurları bilmeyen kimsenin kastenhareket etmiş olmayacağı ancak koşulları var ise taksirinden dolayı sorumlu olacağı;ikinci fıkrada, kişinin suçun daha ağır veya daha az cezayı gerektiren niteliklihallerinde yanılması halinde hatasından yararlanacağı; üçüncü fıkrasında, cezasorumluluğunu kaldıran veya azaltan nedenlere ait koşulların gerçekleştiğihususunda kaçınılmaz bir hataya düşen kişinin bu hatasından yararlanacağı hükmebağlanarak, ?fiili yanılma? ve son fıkrada da yasaklılık yanılması olarak adlandırılankişinin işlediği fiilin haksızlık oluşturduğu hususunda kaçınılmaz bir hataya düşmesihalinde cezalandırılmayacağı belirtilerek, ?hukuki yanılma? düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that in the Criminal Law, the mistakecorporation which abolishes the malformation and alleviates reasons.Mistake which is derived from whether his/her illeteracy about the norm ofthe punishment or amiss perception about the materiality of the deed. It is a mistakeof law in the first situation and it is a mistake of fact in the second situation. Mistakeof fact is very needed to abolish the punishment of responsibility. When we say ? ifthe perpatrator hadn?t been stumbled, it wouldn?t be deed crime?, the mistake isprincipaled.The mistake subject is arranged in Turkish Criminal Law at the 30 th item, inthe first sublaw, it is arranged that the people who don?t know the facts in the awfuldefinition of mistake will be responsible from his/ her acts whether intentionally ornot when the conditions against him/her; in the second sublaw, when the personwhose punishment needs more severe or few crime which is qualitative manner,takes an advantage from this situation, in its third sublaw the person who is inunavoidable fault on the event related with the reasons which decraase or abolish hisresponsibilitiy of punishment, take on advantage from his event tied with mistake offact and in the last sublaw it is named as prohibited error at which who hascommitted the deed isn?t related with the situation in on avoidable fault, the legalfault was arranged stating, the person wouldn?t be punished.