Türk Ceza Muhakemesi hukukunda kanun yararına bozma
Reversal in favor of the administration of justice in Turkish Criminal Procedure law
  1. Tez No: 976089
  2. Yazar: UĞUR İHTİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde yargılama faaliyeti bağımsız mahkemeler eliyle yürütülmektedir. Mahkemelerin yargılama sonunda hatalı veya yanlış karar vermesi mümkündür. Hâkimlerin de verdikleri kararlarda yanılmaları olağandır. Mahkemeler veya hâkimler tarafından verilen kararların bir üst merci tarafından denetlenmesi, yargıya olan güveni arttırır. Böylece, kararlardaki eksikliklerin ve hataların düzeltilmesi imkânı oluşur. Hukuka aykırılık taşıyan ya da tarafların hukuka uygun bulmadıkları veya hatalı görülen kararların, bir üst mahkeme tarafından denetlenmesi; kararların hukuka uygunluğu ve adil yargılanma hakkı açısından önemlidir. Kanun yararına bozma kanun yolu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 309 ve 310. maddelerinde düzenlenmiştir. Kanun yararına bozma yoluna ancak kesin nitelikteki kararlara karşı başvurulabilir. Bu bakımdan olağanüstü kanun yolu olarak kabul edilir. Kesin karardan anlaşılması gereken ise, Yargıtay ve bölge adliye mahkemeleri dışındaki yargılama makamlarınca incelenerek kesin hale gelen yani istinaf veya temyiz edilmeksizin kesinleşen kararlardır. Kanun yararına bozma incelemesinde, önemli ve ciddi boyuttaki hukuka aykırılıklar dışındaki hususlar değerlendirilmez. Önemli olan kesinleşen karardaki hukuka aykırı hususların, birey ve toplum bakımından hukuk lehine kaldırılması ve ülke içinde kanunların eşit şekilde uygulanmasının sağlanmasıdır. Kesin hükmün sonuçlarının ve buradan doğan hakların korunması dışında; adalete olan güvenin devamının sağlanması ve yargının otoritesinin korunması amacıyla kanun yararına bozma kanun yoluna başvurulmaktadır. Açıklananlar kapsamında bu çalışmada, kanun yararına bozma kanun yolunun amacı ve başvuru koşulları tartışılmış; başvuru üzerine Yargıtay ceza daireleri ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından verilen kararların sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, the trial process is carried out by independent courts. It is possible for courts and judges to make erroneous or wrong decisions at the end of the trial. Judges are human after all and it is normal for them to err in their decisions. Supervision of decisions made by courts or judges by a higher authority increases confidence in the judiciary. Thus, it is possible to correct the deficiencies and errors in the decisions. It is important in terms of the legality of the decisions and the right to a fair trial that the decisions- that are contrary to the law, that the parties do not comply with the law or that are deemed erroneous- are reviewed by a higher court. Reversing for the benefit of the law is regulated in Articles 309 and 310 of the Code of Criminal Procedure (CMK) numbered 5271. Reversing for the benefit of the law can only be applied against final decisions. In this respect, it is considered as an extraordinary remedy. What should be understood from the final decision is the decisions that become final after being examined by the judicial authorities other than the Court of Cassation and the Regional Courts of Justice, that is, the decisions that are finalized without appeal. In the review of reversing for the benefit of the law, matters other than significant and serious illegality are not evaluated. This situation does not benefit the society and the accused. The important thing is to remove the illegal issues in the finalized decision in favor of the law in terms of the individual and society and to ensure that the laws are applied equally within the country. Apart from protecting the results of the final judgment and the rights arising from it, reversing for the benefit of the law is resorted to in order to ensure the continuation of trust in justice and to protect the authority of the judiciary. Within the scope of what has been explained, in this study, the purpose and application conditions of the remedy of reversing for the benefit of the law are discussed and upon the application, the results of the decisions given by the Criminal Chambers of the Supreme Court and the General Board of Criminals were revealed.