Ceza hukukunda kastı engelleyen hata
Mens rea-eliminating mistake in criminal law
  1. Tez No: 616671
  2. Yazar: KÜBRA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ZAFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tezde ceza hukukunda kastı engelleyen hata halleri ele alınmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Alman ve Türk hukukunda hata türleri ve hata türlerini birbirinden ayırmaya yarayan kıstaslar tarihi gelişim bağlamında ele alınmaktadır. İkinci bölümde kastı engelleyen hatanın suç genel teorisinde en çok ilişkili olduğu iki konu olan suç tipi ve kast, konunun gerektirdiği ölçüde ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise kastı engelleyen hata türleri olarak suç tipinin unsurlarında hata ve nitelikli unsurlarda hata incelenmektedir. Hukuka uygunluk sebeplerinin maddi şartlarında hata Alman ceza hukukunda ağırlıklı olarak, kastı engelleyen hata olarak ele alınmaktayken; Türk hukukundaki durum öğretiye ve kanundaki düzenlemeye göre farklılık arz etmektedir. Bu sebeple hukuka uygunluk sebeplerinin maddi şartlarında hata bahsine de değinilmektedir. Bu bölümde ayrıca hata bahsiyle bağlantılı olan elverişsiz teşebbüs ve mefruz suç konularının yanı sıra çifte hata kurumuna ve diğer hata türleri başlığı altında kastın kapsamında olmayan unsurlarda hata bahsine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with mens rea-eliminating mistake in criminal law. The study is composed of three chapters. The first chapter handles types of mistakes and criteria to distinguish between the types of mistakes in both German and Turkish criminal law. The second chapter handles legal definition of crime and mens rea (guilty mind), the two topics of general theory of crime that have the closest relationships with mens rea-eliminating mistake. The third chapter examines mistake in material elements of crime and mistake in aggravating circumstances as types of mens rea-eliminating mistakes. Mistake in material elements of a justification defence is generally regarded as a mens rea-eliminating mistake in German criminal law; yet its legal position is controversial in Turkish criminal law. For this reason, mistake in material elements of a justification defence is also stated in this study. Additionaly, the topics of impossible attempt, hypothetical crime, double-mistake (in one case) and under the title of other types of mistakes, mistakes in the elements out of the mens rea's scope are stated in the study.