Kuru incirlerin dondurulma işlemi sırasındaki ısıl özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 18817
  2. Yazar: ECE NÜKET ÖNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kuru incirin kimyasal bileşimi ile donma sırasında etkin rol oynayan ısıl özellikleri deneysel ve kuramsal olarak saptanmış ve bilgisayar programı ile irdelenmiştir. Elde edilen deneysel ve kuramsal ısıl özellik değerleri karşılaştırılarak doğruluk dereceleri belirlenmiştir. Denemelerde kullanılan endüstriyel tip kuru incirlerin öncelikle laboratuar koşullarında nem, şeker, protein, yağ, ham lif, kül gibi kimyasal bileşimleri belirlendikten sonra, yoğunluğu ve özgül ısısı hesaplanmıştır. Daha sonra, tekli ve 1/2 kg' lık jelatin paketler halinde hava akışkanlı dondurucuda -30°C ortam sıcaklığında donma işlemine tabi tutulan kuru incirlerin elde edilen soğuma eğrisine göre ısıl iletkenliği, ısıl difüsivitesi ve donma süreleri yine deneysel ve kuramsal hesaplamaların karşılaştırılması yoluyla incelenmiştir. Yapılan hesaplama ve denemeler sonucu kuru incirin -30 °C civarlarında dahi donmadığı, bu nedenle sadece soğuma eğrisi çizdiği gözlenmiş, fiziksel özelliklerin de nem yüzdesine göre değişme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The chemical composition and thermo physical properties of dried figs which play an active role on freezing have been investigated experimentally and theoretically and comfirmed with computer programmes. The result of the experimental and theoretical thermo physical properties have been compared in order to determine the degree of correctness. Under laboratuary conditions, primarly the chemical properties like total solid, sugar, protein, fat, crude fiber, and ash, latterly density and specific heat of the industrial type dried figs, which have been used in the trials, were determined. Later on the single fig samples and 1/2 Kg. jelatin packed figs have been set into an air blast freezer with an environment the cooling curves, which were obtained during the trials, the thermal conductivity, thermal diffiisivity, and time of freezing have been investigated by comparing with the experimental and theoretical results. Using the results of the calculations and trials, it has been observed that even at -30 °C the dried figs did not freeze, as a result they only showed cooling curves, and it has been comfirmed that physical properties showed a variation due to the water content.