Kuru incirlerdeki aflatoksinlerin degradasyonu üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 18818
  2. Yazar: F.NEŞE İÇİBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TOMRİS ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
41 - 7. ÖZET Bu çalışmada kuru incirde sağlık ve ekonomik açıdan önemli bir sorun olan aflatoksinlerin degradasyonda etkili olabilecek bir teknik geliştirilmesi planlanmıştır. Bu amaçla 100 ppb toplam aflatoksin (B,|, B2, G.p G2) içerecek şekilde kontamine edilmiş kuru incirlere sırasıyla 750, 1500, 2000 ppm kükürt dioksit; 750, 1500 2000 ppm kükürt dioksit gazı + ısı (45°C, 55°C, 65°C); 750, 1500, 2000, ppm kükürt- dioksit+ısı (45°C, 55°C, 65°C) + UV radyasyonu (365 nm); 750, 1500, 2000 ppm kükürt dioksit + ısı (45°C, 55°C, 65°C) + % 0,2 H202 muameleleri uygulanmıştır. Çalışmada kuru incirlerdeki aflatoksinlerin tayininde ince Tabaka kromotografisi tekniği kullanılmıştır. Deneme sonuçlarının istatistiksel analizi bilgisayarda GENSTAT 5 Paket programı kullanılarak yürütülmüştür. Kükürt dioksit kullanılarak yapılan denemelerde kükürt dioksit konsantrasyonu arttıkça aflatoksin (B.j, B2, G^, G2)'lerin degradasyonunun da arttığı gözlenmiştir. 750 ppm S02 gazı kullanıldığında tüm aflatoksinler % 14,28 oranında degrade edilirken, kükürt dioksit konsantrasyonu 1500 ppm'e çıkarıldığında tüm aflatoksinlerin degradasyonu % 50 olarak gerçekleşmiş 2000 ppm kükürt dioksit kullanıldı ğında ise aflatoksin B^ aflatoksin B2, aflatoksin G2'de % 64,28; aflatoksin G.'de % 78,57 oranında degradasyon elde edilmiştir. Kükürt dioksit ile birlikte ısı (45°C, 55°C, 65°C) muamelesi sonucun da 750, 1500 ppm kükürt dioksit düzeylerinde sıcaklık artışı ile tüm aflatoksinlerde önemli düzeyde degradasyon saptanırken, 2000 ppm Kükürt dioksit düzeyinde sıcaklık artışının aflatoksinlerin degradasyon üzerine etkisi olmadığı gözlenmiş ve bu oran uygulanan bütün sıcaklık derecelerinde (45°C, 55°C, 65°C) tüm aflatoksinler için % 78,57 olarak belirlenmiştir. Kükürt dioksit + ısı + UV radyasyonu muamelesi ile aflatoksinlerin degradasyonunda, kükürt dioksit + ısı muamelesinde elde edilen- 42 degradasyon oranlarına göre yalnızca düşük bir miktar artış gözlenmiş ve kükürt dioksit + ısı + UV radyasyonu muamelesinde en yüksek degradasyon oranları aflatoksin B2 ve G. için 2000 ppm kükürt dioksit + 55°C + UV radyasyon işlemi sonucunda sırasıyla % 78,57 ve % 85,71 olarak belirlenirken, aflatoksin B1 ve G2 için ise 2000 ppm kükürt dioksit + 65° saptanmıştır. dioksit + 65°C + UV radyasyonu işlemi ile eşit oranda % 82,14 olarak Kükürt dioksit ve ısı ile birlikte % 0,2 hidrojen peroksit uygulanması ile ise kuru incirlerdeki aflatoksinlerin degradasyonunda diğer muamelelere kıyasla önemli artışlar olduğu gözlenmiştir. Hidrojen peroksid'in kullanıldığı muameleler içinde en yüksek degradasyon oranları 2000 ppm kükürt dioksit + % 0,2 Hidrojen peroksit + 55°C işlemi, ile aflatoksin B1 için % 92,41, aflatoksin B2 ve aflatoksin G2 için % 93 aflatoksin G1 için % 96,42 olarak 2000 ppm kükürt dioksit + % 0,2 hidrojen peroksit + 65°C işlemi ile aflatoksin B1 için % 92,85, aflatoksin B2 ve aflatoksin G1 için % 96,42, aflatoksin G2 için % 93 olarak saptanmıştır. 2000 ppm kükürt dioksit + % 0,2 H202 muamelesinde 55°C ve 65°C 'daki ısı işlemleri sonucunda istatistiksel açıdan degradasyon oranlarında bir fark bulunmamaktadır, ancak incir lerin duyusal kalite ve besleyici değerinin bozulabileceği göz önüne alındığında çalışmamızda 2000 ppm kükürt dioksit + % 0,2 H202 + 55°C işlemi aflatoksinlerin degradasyonunda en etkili teknik olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 43 7. SUMMARY The aim of this study was to improve a technique for degradation of aflatoxins in dried figs which present an important health and economic problem. For this purpose, dried fig fruits were spiked to contain 100 ppb of total aflatoxins (B^ B2, G^, G2) were treated seperately with 750, 1500, 2000 ppm sulphur dioxide gas; 750, 1500, 2000 ppm sulphur dioxide gas+ heat (45°C, 55°C, 65°C); 750, 1500, 2000 ppm sulphur dioxide gas + heat (45°C °C, 55°C, 65°C) + UV radiation (365 nm); 750, 1500, 2000 ppm sulphur dioxe gas + heat (45°C, 55°C, 65°C) + % 0,2 Hydrogen peroxide solution. The aflatoxin contents of the dried figs were analysed by a Thin-Layer Chramotography (TLC) technique and the results were evaluated statistically by using The statistical programs, GENSTAT 5. The results of the treatments of the spiked figs with sulphur dioxide gas have shown that the degradation of the total aflatoxins (B,, B2, G., G2) increased with the sulphur dioxide content while % 14,28 degradation was observed in total aflatoxins by application of 750 ppm sulphur dioxide, this value increased to % 50 with 1500 ppm sulphur dioxide treatment. At 2000 ppm sulphur dioxide level, the degradation ratios were determined as % 64,28 for aflatoxins B., B2, G2 and % 78,57 for aflatoxin G^ The results of the sulphur dioxide gas + heat (45°C, 55°C, 65°C) treatment have shown that significant levels of degradation was observed by the increase in temperature at 750 and 1500 ppm sulphur dioxide levels where as no significant effect was detected at 2000 ppm sulphur dioxide level. At this level the degradation ratio being calculated as % 78,57 was the same for the aflatoxins (B^ B2, G^, G2) at all temperatures (45°C, 55°C, 65°C). The study has also shown that with the application of sulphur dioxide gas + heat (45°C, 55°C, 65°C) + UV radiation (365 nm) only a44 slight increase in degradation ratios were observed for all aflatoxins in comparison with sulphur dioxide + heat treatment. In this treatment highest degradation ratios were determined at 2000 ppm sulphur dioxide level as % 78,57 and % 85,71 for aflatoxin B2 and G1 respectively with application of 55°C heat while it was detected as % 82,14 for aflatoxin B. and G2 at 65°C heat application. The use of % 0,2 hydrogen peroxide solution together with application of sulphur dioxide gas and heat caused significant increases in degradation ratios of the aflatoxins in relation to the other three treatments applied in the study. In this treatments the highest degradation ratios were detected at 2000 ppm sulphur dioxide levels as % 92,41 for aflatoxin Bj, % 93 for aflatoxins B2 and G2 and % 96,42 for aflatoxin G1 with application of 55°C heat while they were observed as % 92,85 for aflatoxin B^ % 93 for aflatoxin G2, % 96,42 for aflatoxin B2 and G1 with application of 65°C heat. The statistical evaluations have shown that there weren't significant (p < 0,01) differences between the degradation ratios of aflatoxins in these two treatments held at 55°C or 65°C. By taking into consideration the nutritional value and sensory quality it seems more suitable heating up to only 55°C. Therefore in our study the treatment using 2000 ppm sulphur dioxide gas + 55°C heat + % 0,2 hydrogen peroxide solution was selected to be the most effective degradation technique for aflatoxins (B., B2, G^ G2) in dried fig fruits.