Roaming (dolaşım) sözleşmesi
Roaming agreement
- Tez No: 188171
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Roaming Sözleşmesi, pazara etkin bir girişin sağlanması ve rekabetçi, dinamik birpiyasanın oluşturulması maksadıyla belirli bir süre için ihtiyaç duyulan sonuçlarını çokçabuk gösteren bir mekanizmadır. Sözkonusu mekanizmanın devreye sokulması, belirginbir yoğunlaşmanın yaşandığı GSM telekomünikasyon hizmetleri piyasasında dinamik,rekabetçi ve tüketici menfaatlerine dayalı bir ortamın oluşmasına sağlayacağı katkılaraçısından değerlendirildiğinde, şüphe götürmez bir öneme sahiptir.Özellikle Ulusal Roaming (Dolaşım), Türkiye GSM telekomünikasyon altyapıpazarında mevcut asimetrinin yerini güçler dengesine bırakması ve dolayısı ile etkinrekabetin sektörde tesisi için vazgeçilmez bir araçtır.Rekabet hukuku bakımından ulusal dolaşım hizmeti; pazara yeni girenoperatörlerin başlangıç için oldukça yüksek olan yatırım maliyetlerine destek sağlanmasıve faaliyete başlanılan ilk dönemlerde yerleşik işletmecilerin sunduğu kapsama alanıolanaklarının yeni giren işletmecilere de sunulması ile bu teşebbüslerin de abonekaydetmeye başlamalarının sağlanması ve tıpkı yerleşik operatörlerin yaptığı gibiyatırımlarını abonelerden elde ettikleri gelirlerle finanse etmelerine olanak tanınmasınısağlamaktadır.Tezin konusunu oluşturan ?Roaming Sözleşmesi?ni ayrıntılı olarak inceledik.İnceleme sonucunda her iki tarafı da memnun edecek bir sözleşmenin akdedilmesininoldukça güç olduğu sonucuna ulaşmış olmaktayız.Burada bizce yapılması gereken ?Kamu Hizmeti? niteliğinde görülenTelekomünikasyon Hizmetleri alanında söz konusu olan roaming sözleşmesinin her nekadar ticari bir sözleşme olsa da kamunun beklentilerini karşılayacak şekilde yapılmasıgereği üzerinde durulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Roaming Contract is a mechanism that shows its impact in a very short time andmakes an effective entry into the market possible as well as serving the purpose ofestablishing a competitive and dynamic market place temporarily. When the introduction ofthe subject matter mechanism in the telecommunication Services Market, where there isconsiderable concentration, is assessed from the perspective that it would contribute to theestablishment of a dynamic, competitive and consumer-benefits oriented environment, thenits importance becomes evident without any doubt.In particular National Roaming is a very important tool, especially in terms ofestablishing effective competition in the sector through replacing the current asymmetry inthe Turkish GSM infrastructure market with a balance of forces.In terms of the Law on Competition, the National roaming service, provides supportfor the considerably high initial investment costs of the new operators in the market andfurthermore it makes possible for the new operators to take advantage of the opportunitiesoffered by the veterans of the market due to their large coverage area and to acceptsubscriptions and as such they are enabled to finance their investments through therevenues they obtain from their subscribers like the operators that are already establishedin the market place.In the Thesis we studied the subject matter ?Roaming Contract? in detail. And as aresult of our work and studies we concluded that it would be very difficult to draw up acontract that would satisfy both parties.In our opinion what must be accomplished here is to prepare a Roaming Contract,in the area of Telecommunications Services, which is already deemed as falling under thedefinition of ?Public Services?, in a manner that will meet the expectations of the publiceven if the contract has the characteristics of a commercial one.