Küçük ve orta boy işletmelerde bilgi yönetimi
- Tez No: 188196
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IÖZETGünümüzde pazarın küreselleşmesi ile teknolojide ve pazardaki hızlıdeğişikliklerle birlikte, tüketici ihtiyaçları ve zevkleri hızla değişmekte, bununsonucunda da mevcut ürünler hızlı bir şekilde geçerliliğini kaybetmektedir. Busebeple, işletmeler daha uzun süre hayatta kalabilmek için sürekli yeni ürünlerve hizmetler geliştirmek durumunda kalmaktadır. Geliştirilen yeni ürünlerinbaşarısı, yeni ürün geliştirme sürecinin kalitesine ve hızına bağlıdır. İşletmelerdeyeni ürün geliştirme sürecinde bir araya getirilen pek çok faktörden en önemlisişüphesiz ki insan faktörüdür. Yeni ürün geliştirme sürecinde yer alan iki önemlidepartman olan pazarlama ve ar-ge departmanları çalışanlarının bu süreçtebirlikte, eşgüdümlü ve ortak amaçlara sahip bir şekilde çalışmaları, süreci dahaverimli ve etkin bir hale getirecek ve bunun sonucunda firma performansıartacaktır.İşletmeler, çevrelerinden bağımsız bir şekilde ele alınamazlar. İşletmeniniçerisinde bulunduğu çevrenin teknoloji ve pazar açısından ne derecede birbelirsizlik içerdiği, işletmenin içindeki yapılanmayı ve işletmenin başarısınıetkileyecektir.Bu çalışmada önce ar-ge ve pazarlama departmanları arasındakibütünleştirme mekanizmaları ile çevresel belirsizlik faktörlerinin sağlanabilenbütünleşme üzerindeki etkileri incelenmiş, daha sonra bu faktörlerle birliktesağlanabilen bütünleşmenin yeni ürün geliştirme performansı üzerindeki etkileriincelenmiştir.İstanbul ve Kocaeli civarında, endüstriyel ürün imalat sektöründe faaliyetgösteren ve çalışmalarında araştırma-geliştirmenin yoğunluk gösterdiği 9 adetorta ve büyük ölçekli firmada yürütülen anket çalışması sonucunda toplananveriler, SPSS 10.0 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IISUMMARYThe demand for the existing market products diminish rapidly due to thepromt change in consumer needs and preferences as a result of globalizationand advances in technology. In order to survive in such a competitiveenvironment, the companies have to develop new products and services in asustainable manner. The succes of the new products depends on the quality andthe speed of new product development process. The human factor is the mostimportant among the factors brought together for the purpose of developing newproducts. Engineering and R&D departments are two of the importantdepartments involved in the new product development process. The new productdevelopment process becomes more efficient and effective if these departmentswork closer in coordination and collaboration with common objectives.Companies should be analyzed considering the environment around them.The degree of the uncertainty (technological and marketing) in its environment,would affect the organizational structure and therefore entire succes of thecompany.In this study, the effects of the integration mechanisms and theenvironmental uncertainty on the integration of R&D and marketing departmentshave been examined. The effects of all the factors (integration mechanisms,environmental uncertainty and integration between R&D and marketing) on thenew product development performance have then been examined.A survey has been conducted on 9 medium and large-scale industrialproduct manufacturing companies located around İstanbul and Kocaeliprovinces. The data obtained from the survey been analyzed by using the SPSS10.0 statistical packet program.