Türkiye ve Azerbaycan'daki küçük ve orta boy işletmelerde bilgi yönetimi
Knowledge management at smes in Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 218381
  2. Yazar: ARIF TAHIROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Türkiye ve Azerbaycan'daki Küçük ve Orta Boy İşletmelerde Bilgi Yönetimi, Doktora Tezi, Ankara, 2008.Bilgi, sosyal bir varlık olan insanoğlu için vazgeçilemez öğelerin başında gelir. Yaşamımız boyunca belirli iş, görev ve uğraşıları nasıl ifa edeceğimizi öğreniriz. Bu bilgi ve tecrübelerimizi sosyal yaşamda karşılaşacağımız olaylarda tekrar kullanırız ve karşımıza çıkan yeni durumlara uyarlarız. Bilgi yönetimi, tıpkı günlük yaşamımızda olduğu gibi, bilgi edinme, bilgiyi kullanmak, bilgiyi tekrar kullanmak için gerekli işlemleri yapmak ve yeni koşullara uyum sağlayacak biçimde bulunan bilgilerimizi uyarlamak ile alakalı bir süreçtir. Bu açıdan bakıldığında bilgi yönetiminin genel amacı, bilginin birden fazla kişinin kullanabilmesine elverişli, yani paylaşılabilir bir hale getirilmesidir. Bunun içinde bilgiyi işletmeye değerli kılması için gerekli yöntemleri ve araçları bulup kullanmalıdır. Bilgi, örgütleri ve toplumu bir arada tutan bir öğedir. Toplumsal örgütlerin oluştuğu ilk andan beri insanlar, birbirlerinin bilgi ve tecrübesinin ortak kullanımının oluşturduğu sinerjiyi kullandıkları bir öğrenme sürecinden geçmektedir.Yaşadığımız modern dünya hızlı bir biçimde değişmektedir. Bu değişim bilginin aracılığıyla sürekli yenilikler getirmektedir. Sürekli yenilenen bilgi ve teknolojinin dünyada sınır tanımaksızın geliştiği yeniliklere ayak uydurmak ve rakiplerinden bir adım önde olmak, ülkeler ve işletmeleri için göz ardı edilemez bir gerçek durumundadır. Bu bağlamda, ekonomide temel rol oynayan KOBİ'lerin de önemi tartışılmaz bir konumdadır. Bunu için de bir devletin güçlü bir ekonomiye sahip olması için o ülkenin KOBİ'leri daima bilgi edinmeli ve bilgi teknolojilerinden yararlanarak yeni bilgiler üretmelidir.Türkiye'ye çok yakın tarihi bağları olan Azerbaycan bağımsızlığının ilanından sonra ekonomide birçok sıkıntılar yaşamaya başladı. Uzun süren halen devam eden savaş ve sıkıntılar içinde Azerbaycan başarıyla adımlar atmaktadır. Savaşın Azerbaycan ekonomisine getirdiği zararlar işletmelerin gelişmesine çok büyük olumsuz etkileri olmuştur. Bu açıdan işletmeler bilgi teknolojilerinden yararlanmakta ve bilgi teknolojilerine yatırım yapmakta olumlu göstergelere ulaşamamışlar. Bu yönden gelişmiş Türkiye KOBİ'ler konusunda Azerbaycan'a her türlü yönden yardım edebilecek durumundadır. Bu iki ülke bilgi teknolojilerini ne kadar geliştirebildiyse toplumda yaşam düzeyi bir o kadar da yükseler.Türkiye ve Azerbaycan arasında KOBİ'lerin bilgi teknolojilerinin daha da başarılı biçimde alt yapılarının kurulmasında, bilgi teknolojilerinden yeterince kullanabilmesinde fırsatlar vardır. Bu fırsatları değerlendirebilmek için iki ülke daha da sıkı işbirliğine giderek ekonomik faaliyetlerini ciddi bir biçimde artırmaları gerektirmektedir. Bunun içinde ortada olan sorunları kısa bir zamanda ortaya çıkarılarak anında çözüm bulunması lazımdırBilgi toplumuna ulaşabilmemiz için bilgiden ve bilgi teknolojilerinden yoksun kalmamamız için haksız politikaların etkisinde kalmamamız için doğal zenginliklerimizi değerlendirebilmemiz için Türk toplumlarının ciddi bir biçimde araya gelerek gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Bu iki devletin yalnızca bilgi toplumu açısından değil bütün konularda işbirliği yaparak dünyada başarılı olacağına ve Türk dünyasına zarar vermek isteyenlere istenilen anda meydan okuyabileceğine inanıyorum.Anahtar Sözcükler1.Bilgi2.Bilgi Yönetimi3.KOBİ
Özet (Çeviri)
Knowledge Management at SMEs İn Turkey And Azerbaijan. Ph.D.Thesis, Ankara, 2008.Information, takes the fore front as the essential element for the social being, mankind. Throughout our lives, we are learning how to make the necessary works, tasks and the whole activities. We use our knowledge and our experiences in our social lives again and again we adapt them to the new conditions. The information management is a process alike our daily lives necessary to use the information, to carry out needed activities to be able to use it again and to adapt to new conditions. From this perspective, the main aim of the information technology is to get this subject to be usable by more people and be sharable. Hence, individuals should find necessary tools and methods to use the information to be valuable for the enterprise. Information is the crucial elemet holding the society and organisations together. From the beginning of the social organizations, the people have been passing throygh learning process with a synergy where they use their information together.The modern world that we are living in is changing rapidly. This change brings novelties continually. As the information is regenerated, the countries should chase the new technologies so that they will be one jump ahead of their rivals. In this way, the importance of SMEs are very important and they have a very key role in the economy. To have a more powerful economy the SMEs have to get information and produce it by getting gelp from the information technologies.After the independence of Azerbaijan which has close historical ties with Turkey, has face with some difficulties in its economy. Even after the long-lasting wars and distress in various issues, Azerbaijan keeps making progress ahead with confident steps. The war had some remarkable negative effects on the development of enterprises. From this point of view, the enterprises were unable to build up by benefiting from information technologies and to invest therein. From this aspect, Turkey is able to assist to Azerbaijan in terms of SMEs development. Then the more countries in question will be better benefit from information technologies, the more living standarts and level that the society therein will be high.There are some opportunities within the SMEs between Turkey and Azerbaijan and in the establishing of their substructures by using the information technologies sufficiently. In order to benefit from those opportunities, the two countries have to get into a tigh and close cooperation and make mutual economic activities high & more intensive. There should find solutions to those problems at a possible earliest time.To reach to the information community, to evaluate our natural heritages and to get rid of unjust policies impeding us from reaching information technologies we have to come together in serious and prompt manner with both communities and have to take related precautions in this concern. These two countries have to make collaboration and cooperation in every topic, not only in the subject of information community to be able to be successful world-wide. And also I think we can challange with the enemies of the Turkish World.Key Words1.Knowledge2.Knowledge Management3.SMEs