Gazzâlî'nin Nübüvvet anlayışı
Gazzali's understanding of prophet
- Tez No: 188232
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
6. ÖZET?Gazzâlû'nin Nübüvvet Anlayışı? konulu çalışmamızda ilk olarak konuyateorik alt yapı oluşturması açısından temel kavramlar ele alınarak İslâm düşüncesiiçerisinde gelişen nübüvvet tartışmaları Gazzâlû öncesi ve sonrası dikkate alınaraktartışıldı.Gazzâlû'nin nübüvvet tartışmalarındaki konumunu tespit etmeye çalıştığımızikinci ve üçüncü bölümlerde ise nübüvvetle alakalı genel ilkelerden olan nübüvvetinvehbûliği ve kesbûliği, peygamberliğin sona ermesi ve peygamberlerin ismeti konularıtartışılarak Gazzâlû'nin bu konulara yaklaşımı tespite çalışıldı.Kendilerine karşı nübüvveti ispat etme gayreti içerisine girdiği Filozoflar,Mutezilûler, Batıniler vd. hakkında Gazzâlû'nin yorum ve yaklaşımları üzerindeduruldu.Nübüvvet tartışmalarının temel tartışma konularından olan nübüvvetinimkânı, gerekliliği, mucize ve vahiy gibi konular ele alınarak Gazzâlû'de bunlarınnasıl ve ne şekilde ele alındığı üzerinde duruldu.93
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn our study which is called ?Gazzali?s Prophethood Comprehension ?,prophethood discussions within Islam thought have been explained firstly, byconsidering the systems of pre-Gazzali and after him, and taking basic concepts up interm being of a theoritical subinfrastructure to the main subject.In the second and third chapters taht we have tried to fix Gazzali?s locationtrough prophethood discussions. Gazzali?s aproach related to general prophethoodprinciples such as prophethood?s being given or gaining of it, conclusion ofprophethood and prophets? fine life whithout sins, has been clarified.It was mentıoned of Gazzali?s comments and ideas about some philosophicand politic parties such as Mutazilists, Batiniyya and Philosophers that Gazzali hadalways tried to prove prophethood against them.The possibility and necessity of prophethood, miracle and revalation whichwere inevitable and crucial matters in the discussion of prophethood have beendiscussed and the faet of how those matters were evaluated by Gazzali has beenfixed.94