Erciş ovasının Erken ve Orta Demir Çağı iskan dokusu
The Plain in Erciş early and Middle İron age
- Tez No: 188233
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erciş Ovası'nda prehistorik dönemlerden itibaren yerleşim görülür. Ancaktezimin iskeletini oluşturan Erken Demir Çağı'nda yöre çok yoğun bir yerleşimesahne olmuştur. Bunu döneme ait yapı kalıntıları ile görebilmekteyiz. Budönemdeki yerleşimler kendinden önceki ve sonraki dönemlere ait bazı yapısalözellikleri gösterir. Böylece dönemler ve kültürler arası bir geçiş, bir kaynaşmamekânı olduğu görülür yörenin. Ayrıca Urartular ve Proto Urartular hakkındakökenleri ve gelişimleri hakkında devamlılık arzetmesiyle Urartular ile ilgili vizyonoluşturur tarzdadır.Yöre bu kadar önemli olmasına rağmen yeteri kadar araştırma ve hiçbirarkeolojik kazı çalışması görmediği için bilimsel açıdan bir kapalı kutukonumundadır. İşte tez çalışmamızla bu kapalı kutuyu birazcık ta olsa aralamaya,ileride yapılacak bilimsel çalışmalara yardımcı olacak kaynak hazırlamaya çalıştık.Kim bilir belki de arkeoloji dünyasının karanlık vadilerinden birisini bu yöreoluşturuyordu. Belki de bu vadinin aydınlanmasıyla dünyanın tarihi yol haritasındabazı değişiklikler olabilecektir. Dilerim İnsanlık Tarihinde karanlık hiçbir köşe,bucak, cadde kalmasın.
Özet (Çeviri)
Settlement has been noticed since prehistoric eras in Erciş Plain. Butneighbourhoud has been scened a dense settlement pre iron which consist of mythesis framework. We can see it construction remains which belong to this era.Settlements which are in this era shows some structural characters which belong toits own pre and later eras. In this way, a transition which is between eras andcultures, seen in this neighbourhood. In addition, it is a style of vision about Urartuwhich is desired progress about Urartu and proto Urartu?s origin and growth.Although neighbourhood is so much important, as it hasn?t been anyarchaelogical excavation work and enough investigation, is like a closed box aboutscientific way. Well, by my thesis I tried to open this closed box a bit, and prepareda reference book which will help to scientific works. Who knows maybe thisneighbourhood, was containing one of the archaelogical world dark valleys. Maybeby illuwinating this valley some changes will be in the road map of the world historyI hope that in humanity history any dark here and there, street won?t be.