İsmail Ankaravî ve Mesnevî Şerhi
İsmail Ankarawi and his commentary of Masnavi
- Tez No: 188249
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KARA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 555
Özet
TEMEL İSLAM BİLİMLERİ BÖLÜMÜTASAVVUF ANA BİLİM DALIİSMAİL ANKARAVİ VE MESNEVİ ŞERHİSemih CEYHAN(Doktora Tezi)İsmail Ankaravi (ö. 1041/1631) Türk Tasavvuf tarihinde 28 adet kitabıyla en fazlaeser telif eden sufi-yazarlardan biridir. Mevlevi olması sebebiyle Mevlevi düşünceyi türkçekonuşan dünyada inşa eden önemli bir kimsedir. Bu itibarla Mevlana'nın tasavvufi düşüncesinin aktarımında büyük bir rol üstlenmiştir. Mevlana düşüncesini içeren eser ise Mesnevi'dir.İsmail Ankaravi Mesnevi'yi ilk tam türkçe şerh eden Mevlevidir. Şerhinde kendisine kadargelen tüm tasavvufi düşünce geleneğini değerlendirmiştir.Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş tüm dünyada Mesnevi(Mevlana düşüncesi) ve Mevlevilik çalışmalarının mahiyetini ortaya koymaktadır. I. bölümİsmail Ankaravi'nin hayatı ve Mevlevi düşünce tarihindeki yerini ele almaktadır. II. Bölümİsmail Ankaravi'nin eserlerinin analizi ve tasavvuf literatüründeki yerini; III. Bölüm iseMesnevi Şerhinin tarih ve düşünce açısından incelenmesine dairdir.Tezimizde Türk-İslam Düşüncesinde önemli bir yere sahip olan Mevlana CelaleddinRumi'nin sufi düşüncesinin günüzümüze değin ulaştırılmasında İsmail Ankaravi'yi gerekbiyografi açısından gerekse de Mesnevi Şerhinde ortaya koyduğu tasavvufi düşünce açısındanincelemeye çalıştık. Böylelikle günümüz dini düşüncesine katkıda bulunmayı ve Ankaravibakış açısından Mevlana'nın doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçladık.Danışmanı: Prof. Dr. Mustafa Kara Sayfa Sayısı: 555
Özet (Çeviri)
AbstractISMAIL ANKARAWI and HIS COMMENTARY OF MASNAWISemih CEYHAN(PhD Thesis)Ismail Ankarawi (d. 1041/1631), with his 28 works, is one of the most prolific sufi-scholars in the history of Turkish Sufism. Being a Mawlawi himself, he was a prominentfigure who constructed Mawlawi order along Turkish speaking world. So, he has taken anactive part in transference of Mawlana?s sufi thought. The actual work that involvesMawlana?s sufi thought is Masnawi. Ismail Ankarawi is a Mawlawi who for the first timecompiled a Turkish commentary on Masnawi. In addition to this he has evaluated alltraditions of sufi thought that have been developed until his time.The thesis is comprised of one introduction and three chapters. The introductionintroduces Masnawi (Mawlana order) and Mawlawi works all over the world. Chapter I dealswith the life of Ismail Ankarawi and his contribution to the Mawlawi thought. Chapter IIfocuses on analyses of his works and their value in sufi literature. Chapter III analyses thehistorical and philosophical aspects of the Commentary of Masnawi.In my thesis I have made an attempt to examine Ismail Ankarawi not only throughstudying his biography but also his sufi philosophy exposed in his Masnawi Commentary. Bydoing so I have aimed at contributing to contemporary religious thought, and achievingaccurate understanding of Mawlana from Ankarawi?s point of view.Supervisor: Prof. Dr. Mustafa Kara Total Pages: 555