Göçün kadın yaşamı üzerine etkileri
The Effects of immigration on life of women
- Tez No: 188261
- Danışmanlar: PROF.DR. RUHİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
GÖÇÜN KADIN YAŞAMI ÜZER NDEK ETK LERTülay TEK N YILMAZÖZETBu çalışma terör ve güvenlik nedeniyle genelde Doğu ve GüneydoğuAnadolu Bölgelerinin kırsal yerleşim birimlerinden, özelde ise Hakkâri'den Van'adoğru kitlesel ve zorunlu olarak gerçekleşen göç sürecini, süreci yaşayan kadınlaraçısından ele almaktadır. Bu sürecin kadınlarca nasıl yaşandığını vedeğerlendirildiğini anlamak amacıyla öncelikli olarak Hakkâri'den Van'a göç etmişaz sayıda kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, daha sonra benzersüreçleri yaşayan farklı kadınlarla yapılmış çalışmalar araştırılmıştır. Aynı süreciyaşayan kadın ve erkeklerin farklı deneyim ve algılamalara sahip olacağı savındanyola çıkılarak oluşturulan bu çalışmada niteliksel araştırma teknikleri kullanılarak azsayıda kadının göç sürecini nasıl yaşadığı ve bu süreci nasıl etkilediği anlaşılmayaçalışılmıştır.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın konusuve amacı, çalışmanın yöntemi ve sorunlarına değinilmiştir. Literatür taramasınadayalı olan göç başlıklı ikinci bölümde ise kavram olarak göç, göç analizleri, göçtürleri, genel olarak Türkiye'de göç hareketleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolugöçünün özgünlüğü ve kadınların göç süreci içinde değerlendirilmesiyle ilgili altbölümler yer almaktadır. Görüşmeler sonucunda elde edilen bulgularındeğerlendirilmesinden oluşan üçüncü bölüm kaset çözümlemelerinden elde edilensonuçların yorumlandığı bölümdür. Bu bölümde kadınların göç sürecini nasılanlattıklarına, süreç içinde neler hissettiklerine, göç sonrasında ne gibi değişimleryaşadıklarına değinilmiştir. Kadınların göç öncesi ve sonrası yaşamlarınıdeğerlendirmeleri de bu bölümün bir diğer alt başlıklarındandır. Bunların yanı sırakadınların aileleri, evlenme biçimleri, çok çocuk sahibi olmaları ve bunun nedenlerigibi konulara da değinilmiştir. Saha çalışmasında yapılan gözlemlerden oluşandördüncü bölümde ise görüşme yapılan kadınların ve benzer koşullarda yaşayanzorunlu göçe maruz kalmış diğer ailelerin evleri, mahalleleri, yoksulluklarıanlatılmıştır. Sonuç ve değerlendirme bölümü olan beşinci bölümde yapılan literatürçalışması, görüşmeler ve gözlemlerle birlikte varılan sonuçlar değerlendirilmiş vesunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF IMMIGRATION ON LIFE OF WOMENTülay TEK N YILMAZABSTRACTThe purpose of this thesis is to study compulsory mass migration in the Eastand Southeast Anatolia necessitated by terror and related other security reasons. Byusing qualitative research techniques in the field, women experiences of migrationfrom rural Hakkari to the poverty stricken quarters of Van were thoroughly examinedand analysed in the study. Since gender differences let man and woman experiencethe same social reality differently special attention is given to the evaluation ofmigration from the perception of women who participated in the process.The present study is organised into 5 chapters. The introductory Chapter 1provides a general framework on the purpose of the subject, its methods and researchtechniques and limits and problems related to the subject and the methods employed.Chapter 2 starts with a brief account of literature survey on the subject and goes on todeal with the conceptual analysis of migration and its variations, migration and typeof migrations in Turkey, and the unique character of migration in the East andSoutheast Anatolia with special reference to the roles of women in the process.Findings from the fieldworks are discussed and evaluated in Chapter 3. There,special attention is given to women perceptions of migration with particularreference to what they felt during the migration and what kind of changes have theyundergone in their lives afterwards. Chapter 4 provides additional information andevaluations based on the researcher?s observations in the field depicting the povertystricken districts in which the immigrants have settled and the houses they lived in.Chapter 5 contains a general conclusion.