Suriye'den Türkiye'ye göçün kadınların sağlığına etkisi üzerine niteliksel bir araştırma: İstanbul örneği
A qualitative research on the effect of immigration from Syria to Turkey on the health of women: The case of Istanbul
  1. Tez No: 794062
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZYOLCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARABABA DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Göçün insan yaşamı üzerinde birçok farklı etkisi olmakla beraber en yıkıcı etkilerinden biri de göçmenlerin sağlık sorunlarına zemin hazırlamış oluşudur. Bu tezin konusu 18-50 yaş aralığındaki Suriyeli mülteci kadınların göç süreci ve sonrası boyunca karşılaştıkları sorunların sağlıkları üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılmasıdır. Bu tez çalışması göç eden göçmen kadınların göç öncesi, göç esnası ve göç sonrası yaşadıkları sağlık sorunları üzerine bir araştırma yaparak, göçmen kadınların yaşadığı sağlık sorunlarına genel bir bakış açısı oluşturmaktır. Bu bağlamda yaşanılan sorunlara çözüm önerileri getirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma kapsamında 40 Suriyeli mülteci kadın ile görüşme sağlanmıştır. Yorumlayıcı epistemoloji ve kesişimsel feminizm yöntemi izlenerek, derinlemesine görüşme tekniği ile görüşmeler sağlanmış olup bu görüşmeler tezde üç ana bölümde incelenmiştir. Sonuçta çalışmaya katılan kırk kadının verdiği cevaplar doğrultusunda göçün mutlak süreçte yıkıcı etkileri olmakla beraber göç edilen ülkenin yaşam şartları ve coğrafi koşullarının da belli sağlık problemlerine zemin hazırladığı belirlenmiştir. Katılımcılar göçün en büyük etkisinin ruhsal sağlıklarında yıkım yaratığını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Although migration has many different effects on human life, one of the most devastating effects is that it paves the way for immigrants' health problems. The subject of this thesis is to investigate the negative effects of the problems faced by Syrian refugee women between the ages of 18-50 during and after the migration process on their health. This thesis study is to create a general perspective on the health problems of migrant women by conducting a research on the health problems experienced by migrant women before, during and after migration. In this context, it is aimed to propose solutions to the problems experienced. Within the scope of this study, 40 female refugees from Syria were interviewed. Interpretive epistemology and feminist methodology Following the in-depth interview technique, interviews were analyzed in three main sections in the thesis. As a result, in line with the answers given by the forty women who participated in the study, it was determined that although migration has devastating effects in the absolute process, the living conditions and geographical conditions of the migrated country also pave the way for certain health problems. Participants stated that the biggest impact of migration was on their mental health.