Adult language learners' attitudes to the strategy training on vocabulary and reading in the classroom
Yabancı dil öğrencilerinin kelime ve okuma stratejilerinin öğretimine karşı olan tutumları
- Tez No: 188274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yabancı Dil Öğrencilerinin Kelime ve Okuma StratejilerininÖğretimine Karşı Olan TutumlarıAslıhan DönerBu çalışmanın amacı, yabancı dil öğrenen yetişkinlerin kelime ve okumastratejilerinin kullanımına karşı olan tutumlarını araştırmaktır. Özellikle de öğrencilerinbu stratejilere olan tutumlarında strateji öğretiminin ne gibi bir etkisi olduğuincelenmiştir.Çalışma, Bursa'da özel bir dil kursunda yapılmıştır. Öncelikle dil kursundaki bütünöğrencilerin (112) ne çeşit kelime ve okuma stratejileri kullanma eğilimde olduğunusaptayabilemek için ilk anket verilmiştir ve ilk anketin analiz sonuçları yabancı dilöğrenen yetişkinlerin bu öğrenme stratejileri hakkında fikir sahibi olduklarını göstermiş,fakat aynı zamanda öğrencilerin İngilizce kelime öğrenirken bunları Türkçe kelimelerlebağdaştırma eğiliminde olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca sonuçlar, ankete katılanöğrencilerin, genelde okuma stratejilerinin kullanımına karşı olumlu bir tutumdaolduklarını göstermiştir. Fakat, öğrencilerin İngilizce bir metni okurken cümleleriTürkçeye çevirip çevirmedikleri konusunda kesin bir sonuç ortaya çıkmamıştır.Strateji öğretiminden sonra, kontrol grubundaki 11 öğrencinin ve deney grubundaki13 öğrencinin kelime ve okuma stratejilerinin kullanımına karşı olan tutumlarınıbelirleyebilmek amacıyla son anket verilmiştir. Son anketin analiz sonuçları, deneygrubundaki öğrencilerin, kontrol grubundaki öğrencilerden daha fazla olumlu tutumdaolduklarını göstermiştir.Ayrıca her iki gruptan 3'er öğrenci ile kelime ve okuma stratejilerinin kullanımınakarşı olan tutumlarını daha iyi ölçebilmek için karşılıklı bir görüşme yapılmıştır.Sonuçlar, deney grubundaki öğrencilerin kelime ve okuma stratejilerinin kullanımınakarşı daha olumlu tutumda olduklarını sonucunu ortaya çıkarmıştır.Bütün bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacı, sınıfta yapılan aktivitelerde daha fazlastrateji öğretimini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Adult Language Learners? Attitudes to the Strategy TrainingOn Vocabulary and Reading In The ClassroomAslıhan DönerThe aim of the present study is to investigate the adult language learners? attitudestowards vocabulary and reading strategies. Especially the affect of strategy training onthe learners? attitudes towards these strategies were examined.The study was conducted in a private language course in Bursa. All of the languagelearners (112) were firstly given pre-questionnaire to decide what kind of vocabularyand reading strategies they have the tendency to use, later the results of the analysis ofthe pre-questionnaire revealed that adult language learners were aware of learningstrategies. However, the results revealed that they had the tendency of learning Englishwords by linking them with Turkish words. For reading, participants demonstrated thatthey had positive attitudes towards the use of these strategies however, while reading atext the subjects like translating the sentences into Turkish or not did not indicate a clearresult.After strategy training, a post questionnaire was given to investigate 11 subjects inthe Control group and 13 subjects in the Experimental group?s attitudes towardsvocabulary and reading strategies. The results of the analysis of the post-questionnairedemonstrated that experimental group learners have maintained more positive attitudesthan the control group learners.Furthermore, 3 subjects from both the two groups were interviewed inorder tocheck their attitudes towards vocabulary and reading strategies more clearly. Theresults showed the experimental group learners employed much more positive attitudestowards vocabulary and reading strategies.Based on these findings, the researcher recommends the usage of more strategytraining in classroom activities.