Bilgi işçilerinin sosyolojik profili: Sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik karakteristikler ve tutumlar üzerine bir uygulama
Sociological profile of 'knowledge workers': A study on socio-cultural, socio-economic characteristics and attitudes
- Tez No: 188287
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZETÇALIŞMA EKONOM S VE ENDÜSTR L ŞK LERB L M DALIB LG ŞÇ LER N N SOSYOLOJ K PROF L :SOSYO-KÜLTÜREL, SOSYO-EKONOM K KARAKTER ST KLER VETUTUMLAR ÜZER NE B R UYGULAMASamet ÇIRPAN( Yüksek Lisans Tezi )Sanayi devrimiyle birlikte oluşan sanayi toplumundan, post-endüstriyel ?sanayisonrası toplum? yapısına geçiş sürecinde işçi sınıfı profilinde de derin anlamlartaşıyan değişimler yaşanmaya başlanmıştır. Sanayi devriminin meydana getirdiği işçisınıfı, köylerden kopup gelmiş, kentlerde fabrikalarda çalışmaya başlayan vasıfsız veyayarı vasıflı işçiler idi. Sanayi toplumunun fabrika işçisi, verilen emirleri sorgulamadanyerine getiren, düşünmesine izin verilmeyen, kendisinden istenileni yapan bir profilçizmektedir. Ancak, yaşanan büyük dönüşümün getirdiği işçi sınıfı profili çok farklı birnitelik kazandı. Adına bilgi işçisi denilen bir işçi türü emek piyasasındaki yerinialdı.Bilgi işçisi daha nitelikli, bilgiye hakim, bilgiyi denetleyen ve yönlendiren, çalışmaortamı daha sağlıklı, bağımsız ve bireysel çalışan, şirkete katkısı daha çok olan,gerekirse üretimi tek başına durdurabilecek kadar güçlü olan bir işçidir. Sanayi-sonrasıtoplum kuramcılarına göre; bilgi işçileri; el becerileri ve kas gücü yerine eğitimsırasında öğrendiği kavramları, fikirleri, kuramları katan işçiler olaraktanımlanmaktadır. Bilgi işçileri,endüstri işçilerinden çok farklı karakteristik'e sahiptir.Araştırma, bilgi işçilerinin sosyolojik profilini ve sosyo-kültürel,sosyo-ekonomikkarakteristikler ve tutumlarını konu almaktadır. Bilgi işçileri, çalışmaya az önem verenve boş zamanı daha çok tercih eden, bireysellikleri yüksek olan, mesleklerinebağlılıkları olan, özerk-bağımsız çalışmayı isteyen, sorumluluk alabilen, yaratıcı,kariyeri paraya tercih eden, risk ve belirsizlikten korkmayan, yenilikçi ve sürekliöğrenme istekleri olan işçilerdir. Bunun yanında bilgi işçilerinin, kadının çalışmahayatındaki yeri, politik ve din hayatı üzerindeki düşünceleri, çocuklarının veTürkiye'nin geleceği ile AB ve Türkiye konusundaki beklentilerinin derecesianlaşılmaya çalışılmıştır.Danışman : Prof. Dr. Veysel BOZKURT Sayfa sayısı : 176Anahtar kelimeler : Sanayi toplumu, işçi sınıfı, bilgi işçisiiii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEPARTMENT OF LABOR ECONOMICS AND INDUSTRIALRELATIONSSOCIOLOGICAL PROFILE OF“ KNOWLEDGE WORKERS”:A STUDY ON SOC O-CULTURAL, SOCIO-ECONOMICCHARECTERISTICS AND ATT TUDESSamet ÇIRPAN( Master?s thesis )During the transformation period , after the Industrial revulation (with theemergence of Industrial society) ,the Working class went through a considerabletransformation in this so called Post-Industrial times.The Working class ,which was aproduct of Industrial revulation, who migrated from villages to Industrial centres in order tofind work in factories were mainly unskilled or at best semi-skilled people. In a Industrialsociety, the factory workers were the group of people who did what they were told towithout questioning, were not allowed to logical thinking. They were simply regarded assome kind of advanced machine. However another by product of Industrial revulation wasthe“knowledge workers”. Compered with manual workers , they were more skilled,educated, more intelligent group of people. They worked in a more healthierenviroment,sometimes unsupervised, could apply logic, contribute more to their employeesbusiness. But also they could bring the production to a halt if they wanted to. After theIndustrial revulation they were described as a group of people who could use theirintelligance and skill which they had gained thanks to their education, unlike the manualworkers who could only use their manual skills and muscles. Another charecteristics ofknowledge workers are those , they care less about their work but loyal to theirprofessions, prefer leusire time to work, are individualist nature, will accept responsibilityand new ventures, always open to new challenges , will take risks. To them , them theircareers are more important than money. In a Turkish society , knowledge workerscontributed a great deal of ideas about“ woman's place at work”, religion, politics, thefuture of their children ,the hope and expectance of Turkish people in EU.Consultant Tutor : Prof. Dr. Veysel BOZKURT Number of pages :176Key words : Industrial society, working class, knowledge workersiv