İlköğretim birinci kademe 4. ve 5. sınıfta değerlendirme araçlarının çoklu kullanımı ve öğretmenlerin bu araçların kullanımına ilişkin yeterlik düzeyleri
The multiple use of assessment methods in 4th and 5th grades of elementary school and the competency level of teachers related to the use of these methods
  1. Tez No: 188321
  2. Yazar: BİLGE BEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan 4. ve 5. sınıföğretmenlerinin geleneksel ve yeni değerlendirme yaklaşımlarını kullanma düzeyleri veöğretmenlerin çoklu olarak bu araçları değerlendirme sürecinde hangi düzeydekullandığını belirlemektir. Araştırmanın alanını 2005?2006 eğitim öğretim yılıiçerisinde Ankara ili'nde görev yapan 4. ve 5. sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve bu çerçevede 20 öğretmen ilegörüşmeler yapılmıştır. Öğretmenler amaçlı maksimum örnekleme yöntemine göreseçilmiştir. Yapılan görüşmelerde yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde NVivo nitel veri analizi programıkullanılmıştır.Elde edilen bulgular doğrultusunda, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin gelenekseldeğerlendirme yaklaşımlarını kullanma konusunda kendilerini yeterli gördükleri, yenideğerlendirme yaklaşımlarını kullanma konusunda ise, yeterliliğe sahip olmadıkları vebu konuda sıkıntı yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, öğretmenlerin yarısındandaha azının bu araçları çoklu olarak değerlendirme sürecinde kullandıkları tespitedilmiştir. Buna ilişkin olarak öğretmenler pek çok neden ileri sürmüşlerdir.Anahtar SözcüklerGeleneksel değerlendirme yöntemleri, yeni değerlendirme yöntemleri, öğretmenyeterlilikleri.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine 4th andt 5th grade elementary teachers? levelsof using the traditional and alternative assessment approaches and also in which levelteachers use these tools in the assessment process with a multiple perspective. The areaof research consists of 4th and 5th grade teachers worked in Ankara in 2005-2006academic year. The qualitative research method was used in the study and in thiscontext interviews were carried out with twenty teachers. The teachers were chosenpurposely according to the maximum sampling method. The semi-structured interviewforms were used during the interviews. Nvivo qualitative data analyse program wasused to analyse the data.The findings of the study revealed that the 4th and 5th grade teachers considerthemselves competent in using the traditional assessment approaches, on the contrarythey are not competent enough and they have problems in using the new assessmentapproaches. Besides this, it is ascertained that less than half of the teachers use thesetools in the assessment process with a multiple perspective. Various reasons have beenput forward by teachers regarding this findings.KeywordsTraditional assessment methods, alternative assessment methods, teacher competencies.