Osman Cemal Kaygılı'nın hayatı, sanatı ve eserleri
Osman Cemal Kaygili,his artistry and his works
- Tez No: 188342
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET CÜNEYT ISSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZETBu çalışma, ?Osman Cemal Kaygılı'nın Hayatı, Sanatı ve Eserleri?başlığını taşımaktadır. Türk hikâye ve romancılığının önemli temsilcilerinden biriolan Osman Cemal Kaygılı (1890-1945) Ahmet Mithat'la başlayan Ahmet Rasim veHüseyin Rahmi Gürpınar'la devam eden popüler edebiyatın son temsilcisidir. Yazıhayatına gazetelerde yayımlanan mizah yazılarıyla başlayan yazar, hikâye, roman,gezi yazısı, hatıra türlerinde de eserler vermiştir. Yazıları yaşadığı dönemde çıkanhemen hemen bütün gazetelerde yayımlanmıştır.Yazarın, toplam dokuz hikâye kitabı, beş tane de romanı bulunmaktadır. lkhikâye kitabı Çuvalcı Şeyhi'nin Halefi adını taşımaktadır. lk romanı ise 1939'dayayımlanan Çingeneler adlı romandır. Bunların dışında, stanbul folkloru üzerineeserleri, sözlüğü ve tiyatro oyunları da kaleme alınmıştır. Çalışmada öncelikleyazarın hayatı ve sanat anlayışı üzerinde durulmuş, hikâye ve romanları, tematik veteknik açıdan incelenmiştir.Osman Cemal, eserlerinde daha çok halkın orta ve alt tabakalarındaninsanların yaşamlarını, kendine özgü mizahi üslubu içersinde ele alır. Toplumsalsorunlardan çok, küçük insanın bireysel problemleri, onun eserlerinde yerbulmaktadır. Eserleri kişileri bakımından oldukça zengindir. Toplumun hemen herkesiminden insan onun eserlerinde yer almıştır. Teknik olarak bakıldığında iseOsman Cemal'in hikâye ve romanlarının bazı eksikliklerinin olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study is about ?The Life Of Osman Cemal Kaygılı, His Artistry, AndHis Works?. Osman Cemal Kaygılı (1890-1945) who is one of the importantrepresentative of Turkish short story and novel, is the last representative of thepopular literature which started with Ahmet Rasim and went on with Hüseyin RahmiGürpınar. He started his writing with humor writings published in papers but he alsowrote short stories, novels, travel writings, memories. His writings were publishednearly all the papers that were published in his life time.The writer has got nine short stories and five novels. His first short storybooks name is Çuvalcı Şeyhi?nin Halefi. His first novel Çingeneler was published in1939. In addition to that he wrote about stanbul folklore a dictionary and sometheatre plays. In this study his life and perception of art are mainly examined, hisshort stories and novels were analyzed thematically.Osman Cemal, mostly took the life of the middle and lower class people?slives in hand in a humorous way which is unique to himself. In his works instead ofsocial affairs, the problems of an individual is stated. His Works are rich about thecharacters. There are characters in his novels from all levels of the society. If hisworks are examined technically some flaws can be seen.