Mermer sanayi işletmelerinde muhasebe organizasyonu (Muğla ili'ndeki mermer sanayi işletmelerinin muhasebe sistemine yönelik bir araştırma)
Accounting organization in marble industry enterprises (a research on accounting system of marble production companies located in Muğla)
- Tez No: 188362
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZETİşletmeler, hukuki yapılanma şekilleri, faaliyet türleri, fonksiyonel yapıları,büyüklülükleri gibi yönleriyle farklılık gösterseler de, hepsinde gerçekleşen malinitelikteki işlemlere ilişkin verilerin toplanıp işlenerek, işletme ile ilgili kişilerin yararınasunacak bir muhasebe bilgi sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.Bir bilgi sistemi olan muhasebe, işletmede kendisinden beklenene bağımlı olarak,değişen boyutlarda görev yüklenir. Bir kısım işletmeler muhasebenin vergi matrahınıbelirlemesini ve borç alacaklarının izlenmesini yeterli bulurken, bir kısım işletmeler isemuhasebeden tüm ilgi gruplarının ihtiyacına cevap verecek bilgilerin üretilmesini verapor edilmesini beklerler.Muhasebeden beklenen bu işlevlerin gerçekleşmesi, ülkedeki mevcut yasalçerçevede kabul edilen sistem dâhilinde olmak üzere, her işletmede kendine özgü vebeklentilerine uygun oluşturulacak bir muhasebe organizasyonu sayesinde olanaklıdır.Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde önemi sürekli artan mermer sanayitanıtılmış ve bu sanayi dalında faaliyet gösteren bir işletmeye yönelik oluşturulacakmuhasebe organizasyonu kapsamında yer alan unsurlar ele alınarak, sağlıklı bir biçimdebütünleştirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAn accounting system is needed to put together data related to financial processand making available to decision making staff inspite of different type of business,lawful and functional structure of company.Due to information system role, accounting system executes lots of expectedfunctions. While some of companies using accounting system to specify tax quantitiesand debts, on the other hand some part of companies request all information can beproduced to make available for decision making groups.To realize different expectations stated above, each company should create anprivate accounting system depending on legal treatments and their own characteristics.Because of its important situation in Turkish economy, in this research ?thecharacteristics of marble production industry? are defined and researched for the ways ofputting together effectively the most suitable accounting organization system elementscan be used by ?marble production companies? in Turkey.