Maden işletmelerinde çevresel maliyetlerin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması: Bir işletme uygulaması
Accounting and reporting of environmental costs in mining companies: A business application
- Tez No: 569671
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ülke ekonomisinin ve gelişmişlik düzeyinin temel yapı taşı olan madencilik sektörü, birçok farklı uygulama ve yükümlülüklere tabi tutulmaktadır. Maden işletmeleri, diğer üretim işletmelerine kıyasla farklı ve zorlu koşullarda üretim yapmaktadır. Doğa içinde üretim yapılması, beraberinde birtakım çevresel maliyetleri gündeme getirmektedir. Çevresel maliyetlerin muhasebe sistemine dahil edilmesiyle çevre muhasebesi kavramı doğmuştur. Literatürde ''çevre muhasebesi'' olarak karşımıza çıkan kavram; doğal kaynakların kullanımını, bu kaynaklarda oluşan artış ve azalışları, işletmelerin çevreyi ne ölçüde etkilediğini, bu doğrultuda yapılan harcamaları ve kazanılan maddi veya maddi olmayan değerleri bir araya getirerek ilgili kişilere raporlayan bir muhasebe bilgi sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, madencilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çevresel maliyetlerinin belirlenmesi, muhasebeleştirilmesi ve raporlarla gösterilmesidir. Bu sebeple bir mermer işletmesi üzerinden bir uygulama yapılmıştır. Bu doğrultuda İltaş Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. üzerinden çevre muhasebesi ve çevresel maliyetler konulu uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mining industry, one of the basic components of the country's economy and development level, is subject to many different applications and obligations. Mining companies operate their facilities in different and difficult conditions compared to other manufacturing companies. Manufacturing in the nature, brings with it a lot of environmental costs. In the literature ''environmental accounting'' as the concept we face; it is defined as an accounting information system that reports the use of natural resources, the increases and decreases in these resources, what extent to affect these environmental values by companies, the expenditures made for this purpose and the tangible and intangible values that have been gained and reports to the related persons. This study aims to determine the environmental costs of the companies operating in the mining sector, accounted for and to show them with their reports. Therefore, this study was made of on a marble business. In this respect, applications related to environmental accounting and environmental costs were given by İltaş Madencilik A.Ş.