21 numaralı Ayıntab Şer'iyye sicili defteri h.1059-1060 (m. 1649-1650) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The Transcription and evaluation of 21 rd Antep Şer'iyye court records h.1059-1060/m.1649-1650
  1. Tez No: 188367
  2. Yazar: HÜSNİYE GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 609
Özet
7ÖZETBu araştırmamızda, 21 Nolu Ayıntab Şer'ye Sicilini esas alarak, Ayıntabşehrinin H.1059-1060 / M.1649-1650 tarihleri arasındaki sosyal ve ekonomikdurumunu ortaya koymaya çalıştık.Öncelikle Ayıntab Şer'iye Sicilinin transkripsiyonu yapılarak tahlilçalışmaları ve tasnif çalışmalarının tamalanması ile birlikte incelenen belgelerinağırlıklı olarak, miras, vasi tayini, satış, ve alacak davası ile itaat davalarındanoluştuğu görüldü. Bu doğrultuda çalışmalara başlayarak, şer'iye sicilinintanımlandığı girişin içerisinde aile hayatı, idari yapısı, görevliler, üretim, vakıf, vergidüzeni değerlendirilerek Ayıntab şehrinin sosyal ve ekonomik durumu tasviredilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, transkripsiyonun genel bir özeti, yer adları ile birliktebir dizin sunulmuştur.Created by Neevia Personal Converter trial version http://www.neevia.com
Özet (Çeviri)
8SUMMARYIn this research we tried to understand social and economical position of thetown Ayıntab, the years between H. 1059-1060 /A.D 1649-1650 on the basis ofAyıntab Şer?iye Sicils whose number 21.First of all by trancribing Ayıntab Şer?iye sicils with the completion ofanaliysis and classificatio work, the documents which were examined was seen thatthese documents mostly consist of heritage, guardian, craditor and obadience. In thisdirection, in the introductory section in which şer?iye sicils are defined family life,management structure the authorities, production, non profited associations and thetax organization, the town Ayıntab?s social and economic situation was tried to bedescribed. Moreover, the general summary of transcription, the name of the placesand socio economic index are presented.Created by Neevia Personal Converter trial version http://www.neevia.com