Uluslararası barış ve bölgesel istikrar unsuru olarak Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri
Turkey and Turkish Army Forces as a unit of international peace and local stability
- Tez No: 188370
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETSoğuk sonrası oluşan yeni dünya düzeni içerisinde güç dengelerindemeydana gelen değişimle birlikte uluslararası barış ve istikrarın sağlanması veidame ettirilmesinin daha zorlu ve yoğun bir mücadeleyi gerektirdiği, çok açık birgerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.Özellikle günümüzde ön plana çıkan, enerji kaynaklarının güçmerkezlerince paylaşım ve kontrolü sorunu, barışı tehdit eden en önemli unsurolarak görünmektedir.Kriz üçgeni olarak nitelendirilen Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu Bölgesidünya enerji kaynaklarının merkezi olma özeliğiyle günümüz emperyalistgüçlerinin iştahını kabartmaktadır. Bölgenin tarihi, kültür ve sosyo ekonomikyapısı dikkate alındığında mevcut sorunları ile bölge içerisinde barışın tesisedilmesinin zor görünmesi ile birlikte, dış güçlerin bölgeye ve dolayısı ile enerjikaynaklarına sahip olma ve kontrol etme isteği bölge ve dünya barışı için enönemli tehdit olarak görülmektedir.?Yurtta Sulh, Cihanda Sulh? ilkesini benimsemiş bir ülke olma özelliğinitaşıyan Türkiye, jeopolitik ve jeostratejik konumu ile enerji kaynaklarının odaknoktasında, bölge ve dünya barışı için büyük önem arz etmektedir. NATO'nun enbüyük ikinci gücü ve özellikle eğitimi, disiplini ve çalışma azmi ile bölgesindeson derece etkin bir görünüm sergileyen Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğugibi gelecekte de uluslararası barış ve istikrar için azami katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the new world order that has been constituted after the cold war, that internationalpeace and stability need harder and more intensive struggle is in front of us as an obviousfact.The problem of sharing and controlling power supplies by the developed countries thatgained priority today, seems to be the most important constituent threating peace.Being the center of world power supplies, Balkans, Caucasians and Middle East regionattract the desire of today?s imperialist forces. Considering the history, culture and socio-economic structure of the region, realizing peace in the region is hard and foreign forces?desire to have and control the region and consequently the power supplies seems to be themost important threat for regional and global peace.Turkey, being a country that holds the principle of ?Peace athome, peace at world? andwith its geopolitic and geostrategic position is an important country for the regional andglobal peace.Being the second greatest force in NATO, Turkish Army which is extremely activedue to its training, discipline and resolution to work will provide utmost contribution to theinternational peace and stability in the future, as in the past.