23 nolu Antep Şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The Transcription and evalvation of 23rd Antep Şer'iyye court records
- Tez No: 188369
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 732
Özet
ÖZETBu araştırmamızda, 23 nolu Antep Şer`iyye Sicilini esas alarak, Antep' in1653/1654 (H.1063-1064) tarihleri arasındaki sosyal ve ekonomik durumunu ortayakoymaya çalıştık.Öncelikle Antep Şer`iyye Sicilinin transkripsiyonu yapılarak tahlil ve tasnifçalışmalarının tamamlanması ile birlikte incelenen belgelerin ağırlıklı olarak, miras,vasi tayini ve alacak davalarından oluştuğu görüldü. Bu doğrultuda çalışmalarabaşlayarak, şer`iyye sicilinin tanımlandığı girişin içerisinde yörenin yaşanandönemine ait sosyal, siyasal, ekonomik ve hukukû yapısı ve aile hayatıdeğerlendirilerek Antep'in sosyal ve ekonomik durumu tasvir edilmeye çalışılmıştır.Ayrıca transkripsiyonun genel bir özeti, yer adları ve sosyo-ekonomik dizinsunulmuştur.This document was created by the trial version of Print2PDF. !Once Print2PDF is registered, this message will disappear.!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this research we tried to understand social and economical position of the Antep, theyears between A. D. 1653/1654 (H.1063-1064) on the basis of Antep Şer`iyye Sicils whose number23First of all by transcribing Antep Şer`iyye Sicils with the completion of analysis andclassification work , the documents which were examined was seen that these documents mostlyconsist of heritage, guardian, craditor and obadience. In this direction, in the introductry section inwhich şer`iyye sicills are defined by evaluating the history of the place from ancient times up today,family life, management structure the authorities, production, non profitedassociations and the taxorganization, the town Antep? ssocial and economic situation was tried to be described. Moreover,the general summary of transcription, the name of the places and socio economic index are presented.This document was created by the trial version of Print2PDF. !Once Print2PDF is registered, this message will disappear.!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com