Tuberculosis, medicine and politics: Public health in the early republican Turkey
Verem, tıp ve siyaset: Erken Cumhuriyet döneminde kamu sağlığı
  1. Tez No: 188479
  2. Yazar: CEREN GÜLSER İLİKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için Ceren Gülserİlikan tarafından Eylül 2006'da teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Verem, Tıp ve Siyaset: Erken Cumhuriyet Döneminde Kamu SağlığıBu çalışma Türkiye'de erken Cumhuriyet döneminde sağlık politikası bağlamındaveremle mücadeleyi incelemektedir. Tez, Balkan Savaşları ile Cumhuriyet'in kuruluşuarasındaki yılların doğurduğu nüfus meselesinin kamusal sağlık alanını şekillendirdiğinianlatmaktadır. Tıp, siyasi bir olgu olarak ele alınmış, ve devletin sosyal ve gündelikalanlara müdahelesinin boyutları ortaya konmaya çalışılmıştır.1930'ların Türkiyesi'nde, ulus- devletin kuruluş sürecinde nüfusun nitelik ve nicelikaçısından iyileştirilmesi gündeme gelmiş, nüfus azalmasının önüne geçmeye yönelikyöntemler tartışılmıştır. Bu süreçte doktorların, etkin aktörler olarak ortaya çıktıklarıgörülmektedir. Doktorlar hem salgın hastalıklarla mücadelede, hem de sağlık eğitiminderol oynamışlardır.Çalışma için seçilen verem, erken Cumhuriyet döneminde salgın hastalıklar problemininbir ayağı olarak ele alınmış, bu dönemde sağlık alanında gelişen sosyal polikanın aslındadevletin maddi olanaksızlıkları sebebiyle gönüllü derneklerin de yoğun çabası ilegerçekleştiği anlatılmıştır. Buna ek olarak bedenin sosyal alanda ele alınması yolu ilenormalleştirilmesi ve tıbbın sosyal kontrol normları içermesi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
An abstract of the thesis of Ceren Gülser İlikan for the degree of Master of Arts from theAtatürk Institute for modern Turkish History to be taken September 2006.Title: Tuberculosis, Medicine and Politics: Public Health in the Early Republican TurkeyThis study examines the struggle against tuberculosis in the early Republican Turkey inthe context of health policy. The thesis explains that the population problem derived fromthe years between the Balkan Wars and the formation of the Republic shaped the publichealth area. Medicine is discussed as political, and the dimensions of the regime?sintervention in social and daily domains are introduced.In 1930s Turkey, in the process of the formation of the nation-state, the improvement ofthe population qualitatively and quantitatively came onto the agenda, and methods onhow to prevent population decrease are discussed. In this process, it is observed thatphysicians appeared as active actors. The physicians played roles in both the preventionof epidemic diseases, and public health education.Tuberculosis is handled as one facet of the epidemic diseases problem in the earlyRepublican period, and it is explained that the policy developed in this period in the fieldof health was realised actually with also the intense efforts of voluntary societies due tothe financial shortages of the state. Additionally, the normalisation of the body throughdealing with it in the social field and the inclusion of medicine within social controlnorms are revealed.