The United States' efforts at being a great power and its effects on Ottoman-United states relations at the end of the nineteenth century
On dokuzuncu yüzyıl sonu Amerika'nın büyük güç olma çabaları ve bunun Osmanlı-Amerikan ilişkilerine etkisi
- Tez No: 188482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Boğaziçi Üniversitesi, Atatürk lkeleri ve nkilap Tarihi Enstitüsü'nde YüksekLisans derecesi için Yahya Bostan tarafından Ağustos 2006'da teslim edilen tezinkısa özeti.Başlık: On dokuzuncu yüzyıl sonu Amerikan'ın Büyük Güç Olma Çabaları veBunun Osmanlı-Amerikan lişkilerine EtkisiOsmanlı-Amerikan ilişkilerinin tarihi on dokuzuncu yüzyıl başlarına uzanır.1830'da resmi hüviyete bürünen bu ilişki, inişli çıkışlı boyutuyla 1870'lerdensonra problemli bir hale gelmeye başladı. Misyonerlik faaliyetleri veAmerikalıların Osmanlı topraklarındaki eğitim çalışmaları ilişkilerin başındanberi yürütülüyordu. Fakat Osmanlı mparatorluğu'nda milliyetçilik sorunun başgöstermesi ve Bulgar ve Ermeni kalkışmalarının Amerikalılardan bulduğu destekOsmanlı-Amerikan ilişkilerini farklı bir boyuta taşıdı.Bu tez Amerikan-Osmanlı ilişkilerindeki bu değişimi ele almaktadır. Osmanlımparatorluğu'nun on dokuzuncu yüzyıl Avrupa denge politikasını ve diğerbüyük güçlerle olan ilişkisini göz ardı etmeksizin, Osmanlı-Amerikanilişkilerindeki değişim parametreleri araştırılmıştır.Araştırmada ulaşılan sonuç Osmanlı-Amerikan ilişkilerinin Amerika'nın dışpolitika tercihleri ile doğrudan bağlantılı olduğudur. Amerikalılar iç savaşa kadargörece izolasyonist bir politika benimsemiş ve Osmanlı ile ilişkileri temeldesorunsuz gitmiştir. Fakat 1880'lerden sonra, özellikle Avrupa'da 1878 BerlinAnlaşması ile de değişen konjonktür sonrası, Washington'da daha müdahalecieğilimlerin güç kazanması, Amerikan-Osmanlı ilişkilerini milliyetçi isyanlar vemisyonerlik bağlamında etkilemiştir.Dahası tezde elçilik tartışmalarına da dikkat çekilerek, Amerika'nın büyük güçolma yolunda uyguladığı politikalar değerlendirilmiştir. Amerika'nınstanbul'daki orta elçilik seviyesindeki diplomatik temsilciğini büyük elçiliğeçevirmeye çalışması ve Babıali'nin buna yaklaşık on yıl direnmesi, on dokuzuncuyüzyıl sonu Osmanlı-Amerikan ilişkilerini açıklar mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Yahya Bostan for the degree of Master of Arts fromthe Atatürk Institute for Modern Turkish History of the Bosphorus University tobe taken August 2006.Title: The United States? Efforts at Being a Great Power and Its Effects onOttoman-United States Relations at the End of the Nineteenth CenturyThe history of the relations between the Ottoman Empire and the UnitedStates has roots in the beginning of the nineteenth century. This relationshipwhich was officially recognized in 1830, become problematic after the 1870s.Missionary activities and educative studies of American citizens in the Ottomanlands were carried out from the beginning of the relations. But, the break out ofnationalist problems and Americans? relative support to the favor of Bulgarianand Armenian uprisings carried Ottoman-American relations to a differentdimension.This thesis discusses those changes and transformations in Ottoman-American relations. Revision parameters in the relations are investigated withoutignoring Ottoman foreign policy, the balance of power of the nineteenth centuryand Empire?s relations with the other Great Powers.The most important result achieved in the research is that Ottoman-American relations were directly connected to American foreign policypreferences. Until the Civil War in America, they adopted a relatively isolationistpolicy and relations with the Ottomans mainly were executed free of problems.However, after the 1880s, especially after the changing conjuncture with theBerlin Treaty of 1878, interventionist inclinations in Washington gained power. Itaffected Ottoman-American relations in the case of the nationalistic uprisings andmissionary activities.Furthermore, American policies for the sake of being a great power arealso evaluated in the thesis by drawing attention to the embassy debates. TheUnited States? desire to upgrade the rank of its diplomatic representative inIstanbul from the ministry to embassy and the Ottoman?s resistance to thispromotion was an explanative and typical example of Ottoman-Americanrelations at the end of the nineteenth century.